News Portal

 • किन मौन कांग्रेसका यी शक्तिशाली नेता ?

  हिमालीसंचार संवाददाता
  १३९८ पटक

  काठमाडौं – नेपाली कांग्रेसमा आधा दर्जनभन्दा धेरै नेताहरूले सभापतिमा उम्मेदवार दिने भनेर घोषणा गरेका छन्। १४औँ महाधिवेशन कोरोना महामारीका कारण समयमा हुने अवस्था नभइरहेकाबेला कांग्रेसका नेताहरूले सभापतिमा धमाधम दाबी गरिरहेका हुन्।

  वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले सभापतिमा उम्मेदवारी दिने भनेर औपचारिक रुपमा भनेका छैनन्। शेरबहादुर देउवाले पनि औपचारिक रुपमा सभापतिमा उम्मेदवारी दिने भनेर मुख खोलेका छैनन्। देउवा र पौडेलले सभापतिका लागि मुख नखोले पनि उनीहरू प्रतिस्पर्धामा उत्रिने धेरैको अनुमान छ। अर्को समीकरण भएन भने अन्तिममा देउवा र पौडेलबीच प्रतिस्पर्धा हुन्छ कि भन्नेहरू छन्।

  कांग्रेसको सभापतिमा उम्मेदवार बन्छु भनेर उम्मेदवारी घोषणा गरेका केही नेताहरूले जिल्ला सभापतिसमेत जित्छन् वा जित्दैनन् थाहा छैन। तर, केन्द्रीय सभापतिमा उम्मेदवार बन्ने भनेर कार्यकर्ताहरूलाई मनोरञ्जन दिइरहेका छन्। देउवा र पौडेल सभापतिमा उम्मेदवार बनेनन् भने विमलेन्द्र निधि, डा.शशांक कोइराला र प्रकाशमान सिंहबीच प्रतिस्पर्धा हुने संकेत देखिएको नेताहरू बताउँछन्।

  यस्तो अवस्था सिर्जना भयो भने देउवाले डा.कोइरालालाई साथ दिन सक्ने धेरैको अनुमान छ। देउवाले निधिलाई साथ दिने छैनन्। निधिकै कारण देउवा समस्यामा परेका छन्। डा.कोइरालाका कारण पौडेल तनाबमा छन्। नेता सिंहको काठमाडौं उपत्यकाभित्र मात्रै बर्चश्व रहेको चर्चा छ। उपत्यका बाहिर सिंहको प्रभाव छैन।

  यस्तो अवस्थामा बीचबाट सभापतिको नयाँ उम्मेदवार बन्ने सम्भावना पनि छ। महामन्त्री पूर्णबहादुर खड्काले आफ्नो पत्ता खोलेका छैनन्। सभापति देउवालाई सबैभन्दा धेरै सहयोग गर्नेमा खड्का छन्। निधिले बानेश्वरबाट आफ्नो गुट चलाइरहेका बेला महामन्त्री खड्काले नै सभापति देउवालाई साथ दिइरहेका छन्। वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलका माग हुन् वा पार्टीभित्र देखिने विवाद सबै समाधान महामन्त्री खड्काले गर्दै आएका छन्। खड्काले पछिल्लो समय देउवाको विश्वास जितेका छन्।

  मिडियामा आउन नचाहने खड्कालाई कांग्रेसभित्र धेरै नबोल्ने नेताका रुपमा लिन्छन्। खड्काले १४औँ महाधिवेशनमा कुन पदमा उम्मेदवारी दिने भन्ने कुरामा पनि बोलेका छैनन्। खड्कालाई नजिकबाट जान्ने र बुझ्ने नेताहरूले सभापतिमा उम्मेदवार बन्न सक्ने बताउँछन्। देउवा समूहबाट धेरै विवाद भएर समस्या भयो भने खड्का बीचबाट उभिएर सभापति बन्ने सम्भावना धेरै छ।

  कांग्रेसको प्रशासनिक र सांगठनिक होस् वा केन्द्रीय कार्यसमितिका बैठकहरूमा पेश हुने राजनीतिक दस्तावेजहरू सबै महामन्त्री खड्काले लेख्ने गरेका छन्। महामन्त्री डा.कोइरालाले पनि खड्कालाई विश्वास गर्छन्। सोही कारण पनि खड्काले अन्तिम समयमा सभापति पदमा उम्मेदवारी दिएर जान सक्ने सम्भावनालाई नेताहरू नर्कान सकेका छैनन्।

  कांग्रेसले १४औँ महाधिवेशनलाई कसरी उपयोग गर्छ हेर्न बाँकी छ। नेताहरू भने नेतृत्व हत्याउने तिकडमा छन्। उप–सभपाति, महामन्त्री र सह–महामन्त्रीमा पनि धेरै नेताहरूको दाबी छ। अहिलेको संरचनालाई जस्ताको त्यस्तै राखेर १४औँ महाधिवेशन गर्ने हो भने जितेर आउने सभापतिले पार्टी चलाउन ठूलो संकट झेल्नुपर्ने छ।

  नेताहरूका बीच सहमति भयो भने विधानलाई संशोधन गरेर सभापतिलाई बलियो बनाउने गरेर विधान बनाउनुपर्छ। होइन भने जसले जितेर आएपनि कांग्रेस झन् भताभुङ्ग हुन्छ कि भनेर धेरैको चिन्ता छ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सद्भावको ११ औ बार्षिकउत्शव साधारणसभामा रंगेलीका पत्रकार सम्मानित

  रबिन्द्र बराल/मोरङ – मोरङको “कहिले पनि नअस्ताउले सूर्यको शहर, गाउँशहर उज्यालो बनाउने सदभावको रहर” भन्ने...

  प्रधानमन्त्री कप क्रिकेट: लुम्बिनीले सुदूरपश्चिमलाई ६ विकेटले हरायो

  काठमाडौं – चौथो संस्करणको प्रधानमन्त्री कप एक दिवसीय पुरुष क्रिकेटमा लुम्बिनी प्रदेशले सुदूरपश्चिम प्रदेशलाई पराजित...

  रंगेली प्रहरीले ७ बोरा सुर्ती सहित एक मोटरसाइकल बरामद

  रबिन्द्र बराल/मोरङ- मोरङको रंगेली नगरपालिका-४, स्थित  चोप्राह बोर्डरबाट अबैध रूपमा भन्सार छलि भारतबाट नेपाल भित्र्याउदै...

  विशाल भट्टराईको पालिकामा नेकपामा पहिरो, सयौ कार्यकर्ता नेपाली कांग्रेसमा प्रवेश (भिडियो सहित)

  खोटाङ – खोटाङ जिल्लामा नेपाली कांग्रेस युवा नेता रविप्रकाश राईले १ सय जना युवा नेकपा...

  चौविस प्रमुख नेताहरूमध्ये कति नेतालाई संसदमा देख्न पाइएला

  काठमाडौँ – विभिन्न पार्टीका मूख्य नेतामध्ये सम्भावित निर्वाचनमा अधिकाङ्श पराजित हुने सङ्केतहरू देखिएका छन्। नेपाली...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।