News Portal

 • लघु उद्यम तालिमवाट १ सय ५२ जना युवा लाभान्वित

  ४०८ पटक

  डि.वि.खालिङ/सोलुखुम्बु – नेपाल युवा विकास मञ्चले गत आर्थिक बर्षमा सोलुखुम्बुमा सञ्चालन गरेको विभिन्न तालिमवाट १५२ जना लाभान्वित भएका छन् । मञ्चले घरेलु तथा साना उद्योग विकास समिति सोलुखुम्बु शाखाको सहयोगमा सोलुखुम्बुमा सञ्चालन गरेको लघु उद्यम विकास कार्यक्रम मार्फत् १ सय २९ महिला र २३ पुरुषलाई विभिन्न तालिम प्रदान गरेको हो ।

  मञ्चले सोलुखुम्बुको ६ स्थानीय तहमा विभिन्न तालिम सञ्चालन गरेको कार्यक्रम संयोजक देवीकुमार तामाङले जानकारी दिए । एक आर्थिक बर्षको अवधिमा छोटो अवधीको तालिमवाट ६०, मध्यम अवधिको तालिमवाट ४६ र लामो अवधिको तालिमवाट ४६ जना लाभान्वित भएका हुन् ।

  मञ्चले तरकारी खेती, सिन्के चाउमिन, बाख्रा पालन, सुन्तला खेती तालिम छोटो अवधिको तालिमको रुपमा प्रदान गरेको हो भने पशुपालन, हाते होजियारी, चाउमिन थुक्पा उत्पादन तालिम मध्यम अवधिको तालिमको रुपमा प्रदान गरेको हो । यस्तै गलैंचा बुनाई, सिलाई कटाई, मोटर साइकल वर्कशप, बाँसको हस्तकला तथा मुढा उत्पादन तालिम लामो अवधिको तालिमको रुपमा प्रदान गरेको संयोजक तामाङले जानकारी दिए ।

  ७ दिन ४५ र ९० दिनको तालिम क्रमशः छोटो, मध्यम र लामो अवधिको तालिमको रुपमा प्रदान गरेको थियो । मञ्चले सोलुदुधकुण्ड नगरपालिकामा तरकारी खेती, गलैंचा बुनाई र सिलाई कटाई तालिम सञ्चालन गरेको छ भने माप्य दुधकोशी गाउँपालिकामा तरकारी खेती, बाख्रा पालन र बाँसको हस्तकला तथा मुढा उत्पादन तालिम सञ्चालन गरेको थियो । यस्तै लिखु पिके गाउँपालिकामा सिन्के चाउमिन र सिलाई कटाई तालिम सञ्चालन गरेको तथ्यांक सहायक शिशिर सापकोटाले जानकारी दिए ।

  महाकुलुङ गाउँपालिकामा तरकारी खेती र चाउमिन थुक्पा उत्पादन तालिम, नेचा सल्यान गाउँपालिकामा सुन्ता खेती,, हाते होजियारी र मोटर साइकल वर्कशप तालिम र थुलुङ दुधकोशी गाउँपालिकामा पशुपालन तालिम सञ्चालन गरेको छ ।

  तालिममा सहभागी भएकाहरुलाई व्यवसायिक रुपमा अघि बढ्न परामर्श दिई प्रेरित गरिएको र व्यवसायका लागि उनीहरु उत्सुक समेत रहको कार्यक्रम संयोजक तामाङले बताए । अधिकांश तालिम स्थानीय श्रोत साधनसँग सम्बन्धित भएकोले व्यवसाय सञ्चालनका लागि सहज भएपनि लगानीका लागि सरकारले सहयोग गर्नु पर्नेमा जोड दिए ।

  नेपाल युवा विकास मञ्चले तालिम पश्चात् लिखुपिके गाउँपालिकामा ११ वटा सिलाई मेसिन, २ वटा थुक्पा चाउमिन बनाउने मेसिन, महाकुलुङ गाउँपालिकामा १४ वटा थुक्पा चाउमिन बनाउने मेसिन, थुलुङ दुधकोशी गाउँपालिकामा बाख्रा पालन समूहलाई १ बोका, सुगुर पालन समूहलाई एक सुगुर हस्तान्तरण गरेको जनाएको छ ।

  यस्तै माप्य दुधकोशी गाउँपालिकामा बाख्रा पालन समूहलाई १ बोका, हस्तकला तथा मुढा बनाउने समूहलाई १ ड्रिल मेसिन, सोलुदुधकुण्ड नगरपालिकामा २ वटा गलैंचा तान उद्यमीलाई हस्तान्तरण गरिएको कार्यक्रम संयोजक तामाङले जानकारी दिए ।

  यसै गरी उद्यम स्तरोन्नतीतर्फ २२ वटा टनेल, १९ कृषि पाइप, एउटा बोका, दुईवटा सिलाई मेसिनसमेत हस्तान्तरण गरिएको उनले बताए । नेपाल युवा विकास मञ्चको सहजिकरणमा सोलुखुम्बुको एक नगरपालिका र ५ गाउँपालिकामा उद्यम विकास समिति गठन गरिएको पनि संयोजक तामाङले जानकारी दिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  युक्रेनमा सैनिक विमान दुर्घटना, २५ को मृत्यु !

  युक्रेन– युक्रेनमा भएको सैनिक विमान दुर्घटनामा परी कम्तीमा पनि २५ जनाको ज्यान गएको बताइएको छ।...

  शान्ति मिसनको घटनालाई लिएर अनुसन्धान हुने

  काठमाडौँ — नेपाली सेनाले संयुक्त राष्ट्र संघ (यूएन) मिसनको कंगोमा शुक्रबार राति भएको घटनालाई लिएर...

  खोटाङको खानीडाँडा बिमानस्थलमा उडान सुचारु, लामीडाँडामा भने उडान अनिश्चित

  खोटाङ – खोटाङ जिल्लाको मनमायाँ राई खानीडाँडा बिमानस्थलमा झण्डै ६ महिनापछि उडान सुचारु भएको छ।...

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले फेरि मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन गर्ने

  काठमाडौँ – प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले निकट भविष्यमै मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन गर्न तयारी थालेका छन्। पार्टी स्थायी...

  नेपाल सरकारले मात्र सीमाको रक्षा गर्न सक्दैन : गृहमन्त्री थापा

  काठमाण्डौ – गृहमन्त्री रामबहादुर थापाले सीमाको सुरक्षा सुरक्षाकर्मीबाट भन्दा स्थानीय वासिन्दाबाट प्रभावकारी रुपमा गर्न सकिने...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।