News Portal

 • गोठबाटै दैनिक साढे ३ सय लिटर भैसीको दुध बिक्री गर्छन कंडेल दाजुभाई

  हिमालीसंचार संवाददाता
  ४९२ पटक

  काठमाडौँ – पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाट-४ का थानेश्वर कंडेल र राजेश कंडेल दाजुभाईले दैनिक ३ सय ५० लिटर भन्दा बढी लिटर दुध बेचेर आम्दानी गर्दै आएका छन। यि दाजुभाई एउटै आमाबाबुका सन्तान भने होईनन्, भाईभाईका सन्तान हुन। थानेश्वर यूएईबाट फर्किएका हुन भने, राजेश कुवेतबाट फर्किएर यो पेशामा लागेका हुन।

  उनिहरुको गोठमा अहिले ३२ माउ भैसीसहित ५० वटा सानाठुला भैसी छन। कंडेल दाजुभाईले मासिक ८ लाख रुपैया बढिको दुध बिक्री गर्ने गर्दछन। फार्ममा ६ जना कामदारलेसमेत रोजगार पाएका छन्। उनीहरू कहाँ गोठबाटै दैनिक ३० देखि ३२ हजारको दुध बिक्री हुन्छ।

  फर्म संचालक राजेश कंडेलका अनुसार मासिक रुपमा दाना र परालमा ३ लाख बढी खर्च हुन्छ। पारिश्रमिक र बैक ब्याजलगायतको खर्च हुन्छ र भैसी थप पनि गर्दै आएका छौ, राजेशले भने। सधै एकैनाशको आम्दानी नहुने भएकोले बार्षिक कति हुन्छ भन्न सकिन्न। गोठमा दुध लिन बिहान उपभोक्ताहरुको लाइन लाग्ने गर्दछ। डेरीमा अझसम्म दुध बेच्नु नपरेको उनी बताउछन।

  नगरपालिकाले घाँसका बिउ र केही सामान सहयोग गरेको बताए। अनुदान पाए अझ धेरै गर्न सक्थ्यौ, कंडेलले भने। गरे जस्तै पनि भएको छ, उत्साही छौ। सरकारी अनुदानका ठूला कार्यक्रम आफू कहाँ नआएको उनको भनाई छ। गोठबाटै प्रतिलिटर रु ८० मा दुध बिक्री हुने गरेको छ। कंडेल दाजुभाईको निकै राम्रो मेहनत रहेको छिमेकी रूपेनबिक्रम हमालले बताए।

  बर्दघाट नगरमा ७ हजार लिटर दुध उत्पादन हुन्छ। नगर दुधमा आत्मनिर्भर हुने अवस्थामा छ। नगरप्रमुख धीरज शर्मा बस्यालले नगरले कृषकमुखी योजना ल्याएको बताए। कृषिबाटै नगरको समृद्धि हुने भएकोले कृषकका योजना प्राथमिकतामा राखेको नगरप्रमुख बस्यालको भनाई छ।

  नगरपालिकाले सिजन अनुसार घाँसका बिउ, गोठ सुधार तथा पशुमा उन्नत नश्लको सिमोन, थुनेलो रोकथाम र बिभिन्न भ्याक्सिनका कार्यक्रम गर्दै आएको छ। पशुपन्छी विकास शाखा प्रमुख भरत लम्साल भने। प्राबिधिक परामर्श पनि दिएकै छौ। यहाँ भएका कार्यक्रम हामीले दिएका छौ। हालसम्म नगरमा १ सय ४२ वटा गाई र भैसीका फार्म रहेका छन्।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सद्भावको ११ औ बार्षिकउत्शव साधारणसभामा रंगेलीका पत्रकार सम्मानित

  रबिन्द्र बराल/मोरङ – मोरङको “कहिले पनि नअस्ताउले सूर्यको शहर, गाउँशहर उज्यालो बनाउने सदभावको रहर” भन्ने...

  प्रधानमन्त्री कप क्रिकेट: लुम्बिनीले सुदूरपश्चिमलाई ६ विकेटले हरायो

  काठमाडौं – चौथो संस्करणको प्रधानमन्त्री कप एक दिवसीय पुरुष क्रिकेटमा लुम्बिनी प्रदेशले सुदूरपश्चिम प्रदेशलाई पराजित...

  रंगेली प्रहरीले ७ बोरा सुर्ती सहित एक मोटरसाइकल बरामद

  रबिन्द्र बराल/मोरङ- मोरङको रंगेली नगरपालिका-४, स्थित  चोप्राह बोर्डरबाट अबैध रूपमा भन्सार छलि भारतबाट नेपाल भित्र्याउदै...

  विशाल भट्टराईको पालिकामा नेकपामा पहिरो, सयौ कार्यकर्ता नेपाली कांग्रेसमा प्रवेश (भिडियो सहित)

  खोटाङ – खोटाङ जिल्लामा नेपाली कांग्रेस युवा नेता रविप्रकाश राईले १ सय जना युवा नेकपा...

  चौविस प्रमुख नेताहरूमध्ये कति नेतालाई संसदमा देख्न पाइएला

  काठमाडौँ – विभिन्न पार्टीका मूख्य नेतामध्ये सम्भावित निर्वाचनमा अधिकाङ्श पराजित हुने सङ्केतहरू देखिएका छन्। नेपाली...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।