News Portal

 • धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्कमा स्व. वीपी कोइरालाको सालिक निर्माण

  हिमाली संचार संवाददाता
  १७६ पटक
  २०७७ आषाढ २५, विहिबार

  धरान । धरान उपमहानगरपालिका धरानको आन्तरिक पर्यटकहरुका लागि आकर्षणको केन्द्र बन्दै गइरहेका धरानको फुस्रे वडा नं. २० स्थित वीपी स्मृति पार्कमा स्व. नेता वीपी कोइरालाको पुर्णकदको सालिक राखिएसंग वीपी स्मृति पार्कको नाम अनुसारको पार्कले पहिचान सहितको पुर्णता पाएको छ।

  धरानको वडा नं १३ र २० को सिमाना पर्ने सर्दु खोला किनारमा निर्माणाधिन पार्कमा स्व. वीपी कोइरालाको पुर्णकदको सालिक राखिएको हो । स्व. नेताको सालिक परिवर्तनशिल समाज नेपालको विशेष सक्रियतामा निर्माण भएको हो । पुर्वाञ्चलका चर्चित कलाकार द्वय महेन्द्र राई र धिरज राईले निर्माण गरेको सालिक फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क क्षेत्रमा राखिएको प्रतिमाको अनावरणले पुर्णता पाउन भने बाकी रहेको छ ।

  यो प्रतिमा ‘फाइवरले बनाएको हो, यसको लागि करिब तीन साताको समय लगाएर निर्माण सम्पन्न गरेका हुन, ’कलाकार महेन्द्र राईका अनुसार,‘औपचारिकरुपमा अनावरण गर्न बाँकी रहेको प्रतिमाको ६ फिट ६ इन्च उचाईको रहेको छ ।’ नगरका परिवर्तनशिल समाजका अध्यक्ष विश्वराज भण्डारीका अनुसार आगामी भदौ २४ गते वीपी जयन्तीको अवसरमा यो सालिक अनावरण गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।

  स्व. नेता वीपी कोइरालाको जन्म वि.स.१९७१ भदौ २४ गते र निधन २०४९ साउन ६ गते भएको थियो । भदौ २४ गते नेता कोइरालाको जन्मजयन्ती र साउन ६ गते स्मृति दिवस मुलुकभर मनाइन्छ । धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क निर्माण भइरहेको क्षेत्र वीपी स्मृति पार्क मात्र होइन, ओशो आश्रम, जैविक विधिता पार्क, रक गार्डेन, फ्लावर ब्रिजल लगायदले चर्चित स्थान हो । 

  धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क, नगरका परिवर्तनशिल समाजका अध्यक्ष भण्डारीका अनुसार तत्कालिन जहानियाँ राणाकाल विस २००६ सालमा विराटनगरको रघुपति जुटमिलमा मजदुर आन्दोलन हुँदा स्व. नेता कोइराला पक्राउ परेका थिए । उनलाई काठमाडौं जेलका लागि लैजादा धरानको फुस्रे हुँदै पैदल हिडाएर लगिएको थियो । ‘यो बाटोबाट स्व. वीपी कोइरालालाई पैदल हिडाएर धनकुटा, भोजपुर, दिक्तेल हुदै काठमाण्डौं लगेर जेलमा राखिएको थियो ।

  त्यसैले, यो बाटो ऐतिहासिक पनि हो, ‘उहाँलाई एक रात फुस्रेको गोदाम घरमा पनि राखिएको थियो । त्यो ठाउँमा अहिले आधुनिक घर बनिसकेको छ ।’ अध्यक्ष भण्डारीका अनुसार ऐतिहासिक ठाउँलाई पर्यटन क्षेत्रको हब बनाउने उद्देश्यले धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क निर्माण भइरहेको समेत जानकारी दिएका हुन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  वैदेशिक रोजगारमा गएका तीन महिलासहित २५ जना अचेत अवस्थामा, फर्काउन पहल

  काठमाडौँ – वैदेशिक रोजगार बोर्डका अनुसार रोजीरोटीकै लागि परदेश पुगेका तीन महिलासहित २५ जना कोमा...

  आज वि.सं.२०७७ साल माघ १३ गते मंगलवार, सन् २०२१ जनवरी २६ तारिखको राशिफल

  उपप्रा.लक्ष्मीप्रसाद बराल (फलितज्योतिषाचार्य) ९८४१३५२१६४ मेष – ARIES चु, चे, चो, ला, लि, लु, ले, लो,...

  निर्वाचन आयोगले खोस्यो माधव नेपालको अध्यक्ष पद

  काठमाडौं – नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)को दुवै पक्षलाई आधिकारिकता दिन निर्वाचन आयोगले अस्विकार गरेको छ।...

  प्रचण्डले शिलान्यास गरेको राप्ती नदीकाे पुल प्रधानमन्त्री ओलीद्वारा उद्घाटन

  दाङ – प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले लुम्बिनी प्रदेशको राजधानी राप्ती उपत्यकाको राप्ती नदीमा निर्माण भएको पुलको...

  केपी ओलीको पक्षमा लाग्नु कम्युनिस्ट पार्टीको लागी नर्क जाने कुरा हो : नेता भट्टराई

  इटहरी – नेकपाका युवा नेता योगेश भट्टराईले प्रधानमन्त्री केपी ओलीको पक्षमा लाग्नु नर्क जानू सरह...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।