News Portal

 • धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्कमा स्व. वीपी कोइरालाको सालिक निर्माण

  हिमाली संचार संवाददाता२०७७ आषाढ २५, विहिबार
  ११६ पटक
  २०७७ आषाढ २५, विहिबार

  धरान । धरान उपमहानगरपालिका धरानको आन्तरिक पर्यटकहरुका लागि आकर्षणको केन्द्र बन्दै गइरहेका धरानको फुस्रे वडा नं. २० स्थित वीपी स्मृति पार्कमा स्व. नेता वीपी कोइरालाको पुर्णकदको सालिक राखिएसंग वीपी स्मृति पार्कको नाम अनुसारको पार्कले पहिचान सहितको पुर्णता पाएको छ।

  धरानको वडा नं १३ र २० को सिमाना पर्ने सर्दु खोला किनारमा निर्माणाधिन पार्कमा स्व. वीपी कोइरालाको पुर्णकदको सालिक राखिएको हो । स्व. नेताको सालिक परिवर्तनशिल समाज नेपालको विशेष सक्रियतामा निर्माण भएको हो । पुर्वाञ्चलका चर्चित कलाकार द्वय महेन्द्र राई र धिरज राईले निर्माण गरेको सालिक फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क क्षेत्रमा राखिएको प्रतिमाको अनावरणले पुर्णता पाउन भने बाकी रहेको छ ।

  यो प्रतिमा ‘फाइवरले बनाएको हो, यसको लागि करिब तीन साताको समय लगाएर निर्माण सम्पन्न गरेका हुन, ’कलाकार महेन्द्र राईका अनुसार,‘औपचारिकरुपमा अनावरण गर्न बाँकी रहेको प्रतिमाको ६ फिट ६ इन्च उचाईको रहेको छ ।’ नगरका परिवर्तनशिल समाजका अध्यक्ष विश्वराज भण्डारीका अनुसार आगामी भदौ २४ गते वीपी जयन्तीको अवसरमा यो सालिक अनावरण गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।

  स्व. नेता वीपी कोइरालाको जन्म वि.स.१९७१ भदौ २४ गते र निधन २०४९ साउन ६ गते भएको थियो । भदौ २४ गते नेता कोइरालाको जन्मजयन्ती र साउन ६ गते स्मृति दिवस मुलुकभर मनाइन्छ । धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क निर्माण भइरहेको क्षेत्र वीपी स्मृति पार्क मात्र होइन, ओशो आश्रम, जैविक विधिता पार्क, रक गार्डेन, फ्लावर ब्रिजल लगायदले चर्चित स्थान हो । 

  धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क, नगरका परिवर्तनशिल समाजका अध्यक्ष भण्डारीका अनुसार तत्कालिन जहानियाँ राणाकाल विस २००६ सालमा विराटनगरको रघुपति जुटमिलमा मजदुर आन्दोलन हुँदा स्व. नेता कोइराला पक्राउ परेका थिए । उनलाई काठमाडौं जेलका लागि लैजादा धरानको फुस्रे हुँदै पैदल हिडाएर लगिएको थियो । ‘यो बाटोबाट स्व. वीपी कोइरालालाई पैदल हिडाएर धनकुटा, भोजपुर, दिक्तेल हुदै काठमाण्डौं लगेर जेलमा राखिएको थियो ।

  त्यसैले, यो बाटो ऐतिहासिक पनि हो, ‘उहाँलाई एक रात फुस्रेको गोदाम घरमा पनि राखिएको थियो । त्यो ठाउँमा अहिले आधुनिक घर बनिसकेको छ ।’ अध्यक्ष भण्डारीका अनुसार ऐतिहासिक ठाउँलाई पर्यटन क्षेत्रको हब बनाउने उद्देश्यले धरानको फुस्रे स्थित वीपी स्मृति पार्क निर्माण भइरहेको समेत जानकारी दिएका हुन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  कर्णाली प्रदेशको नेपाल टेलिकमको कार्यालय प्रदेश ५ बाट संञ्चालित

  २०७७ साउन २१, बुधबार सुर्खेत – नेपाल टेलिकमको प्रादेशिक निर्देशनालय कर्णाली प्रदेशको कार्यालय लामो समय...

  एनआरएनए मकाउले पठाएको स्वास्थ्य सामाग्री ट्राफिक प्रहरी बग्गी खानालाई सहयोग

  मकाउ । गैरआवसीय नेपाली संघ मकाउले संकलन गरी पठाएको स्वास्थ्य सामाग्री सर्जि माक्स काठमाण्डौ प्रहरी...

  सुनसरीमा लकडाउन, जिल्लाका विभिन्न स्थानमा निषेधित क्षेत्र घोषणा

  दिलीप राई, धरान । सुनसरीमा कोरोना न्यूनीकरण गर्नका लागि समुदाय स्तरमा कोरोना संक्रमण फैलिएपछि जिल्ला...

  नेपाल ट्रेड युनियन महासंघको मजदुर युवा कमिटी सुदुरपश्चिम प्रदेशको भेला अत्तरियामा सम्पन्न

  २०७७ साउन २१, बुधबार प्रकाश योगी/कैलाली – अखिल नेपाल ट्रेड युनियन महासंघ मजदुर युवा कमिटी...

  हेर्नुहोस आज साउन २१ गते बुधबारको राशिफल

  वि.सं.२०७७ साल साउन २१ गते बुधवार | सन् २०२० अगस्ट ५ तारीख नेपाल संवत ११४०...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।