News Portal

 • नारी भएर आफनो कर्म गर्ने सोच राख्ने कि परनिर्भर बनि जीवन चलाउने ?

  तिलक भण्डारी "कमल"
  १३१० पटक

  बैदेशिक रोजगार हामी नेपालीका लागी बाध्यता हो कि रहर यहि सेरोफेरोमा रहेर तमाम सबै नेपालीले सोच्ने समय आएको छ। हाम्रो उदेश्य लक्ष्य के हो किन र केका लागी हामी बिश्वका धेरै देशमा कार्यरत छौ। एकपटक शितल विवेग बानाउने प्रयत्न गरौं सबैले हामी सबैको उदेश्य भनेको नै आर्थिक रूपमा सम्पन हुनको लागी नै हामी सबैले बैदेशिक रोजगारलाइ छानेको हो। तर हिजोआज यस्तो दृष्य देखिदैन के हामी रोजगारी शिलशिलमा हामी आफनो परिवार र देश धर्म सस्कृति सबै भुलेकै हो त यो आजको गम्भिर बिषय बन्न पुगेको छ ?

  हिजो मात्रै कल्पनाभन्दा बाहिरको दृष्य देख्न सकिन्छ। रोजगारीको नाममा हामी आफनो प्राण दिनलाइ बिदेश हिडेको त पक्कै होइन साच्चै आर्थिक रुपमा दरिलो बन्नको लागी प्रदेश बसेको हो भने हामी किन अन्धो बनेर आफनो भन्दा अन्य मुलका नागरिकसग यस्ता कंलक र सबै नेपालीलाइ आच आउने खालका कार्य गर्न तत्पर देखिने ?

  एकपटक सबैले सोच्नुपर्छ यस्ता बिषयमा हामी लक्ष्य र उदेश्य भन्दा बहिरा गइयो भने पक्का पनि यस्को प्रतिफल राम्रो आउदैन सबैलाइ जानकारी भएको कुरा नै हो। त्यसकारण पैसाको लोभ र लालचमा फसेर यस्ता कार्य गरनु र गराउन प्रेरित गर्ने दुबै अपराधि हुन। लक्ष्य र उदेश्यमा निडर भएर कार्य गर्रो एकदिन सफल पक्का भइन्छ।

  रोजगारीको नाममा कंलक मच्चाउने छुट कसैलाइ पनि छैन। यस्तो बिषयमा सबैलाइ गहिरो हेक्का र स्मरण रहोस यदि साचै सोचेको भए हिजो यसरी अंकालमा जिवनलाइ अन्त्य गर्ने दिन पक्का आउने थिएन। नेपाली नारी भएर आफनो कर्मगरी खाने सोच राख्ने कि पर्रनिर्भर बनि जिवन चलाउने ?

  हाम्रो नारीलाइ बङगाली इन्डिया पाकिस्तानका नगारिक किन प्यारो भयो के नेपाली पुलिङ जाति खडेरी परेकै हो त अलि गहन भएर सोच्नु पर्छ यस्ता कार्यमा यदि आफनो जवानी अन्य मुलका नागरिकसग सुम्पिने हो भने यो कुराको हेक्का होस तिम्रो जवानीमा पोडि खेल्नेमात्र हो त्यसभन्दा अन्य उसग कुनै बिकल्प छैन। त्यसकारण अन्य देशका नागरिकसग बसेर आफनो जवानीको मोलमोलाइ नर्गनु नै सबैको लागी राम्रो होला।

  भाबि आउने बैदेशिक रोजगारीका लागी नेपाली चेलि कसरी आउने आज घरेलु कामदारको लागी नेपाल सरकाले बन्देज गरेको छ तर यहाँ कार्यरत घरेलु कामदार घरमा गएर आफनो परिवार भेटि फर्कने अबश्था छैन यि र यस्तै कारणले गर्दा हामी आफनो रोजिरोटिलाइ बन्देज गर्न प्रबल प्रयत्न गरीरहेका छौ।

  आज धैरै नेपाली अबैधानिक भएर हामी सबै नेपालीको लागी लज्जाको बिषय बनेको छ। एकपटक सबैले बिचार मनन गरौं हामी किन अबैधानिक भएर बस्ने हामीसग क्षमता छ भने आज नभए पनि भोलि पक्का आफनो क्षमता अनुसारको सेवा र सुबिधा पक्का पाइने छ। त्यसकारण हाम्रो पहिलो प्राथमिकता भनेको काम र सिप नै हो यदि हामीसग सिप र दक्षता छ भने ढिलै भएपनि हामी सफल बन्न सकिन्छ।

  जति नै धन सम्पति भएपनि मर्ने समयमा यमराज आएर मलाइ एक करोड घुस दिनु पर्छ भनेर कहिल्य पनि माग राख्दैनन पैसा साधन हो साध्य होइन। पैसाको निम्ति प्राण त्याग गर्ने काम बन्देज गरौं।

  प्रदेशमा अबैधानिक भएर बस्दाका फाइदा र बेफाइदा एकपटक बिचार गर्रो सबैले आज अबैधानिक भएर बस्दा अंकालमा मुत्यु हुने कानुन बिपरित कार्य गर्ने लिभिङ टुगेदर बस्ने बच्चा बोक्ने बोकाउने अन्त्यमा आएर मिडियाको र संस्थाको सहायता माग्ने यस्ता घिडित काम गर्ने गराउने दुबैपक्षको नियति नै खराब हो।

  यदि पैसा साधान होइन साध्य मात्र हो भने हामी यस्ता घृणित कार्य किन गर्ने गराउने त्यसकारण यस्ता कार्यहरू कानुनि रुपमा बर्जित छन। एकपटक नेपाल र नेपाली भएर सोचने काम गर्रो हामी केहि नेपालीले गर्दा सिङगो नेपाली समाजलाइ नै खराब बनाएको छ भने हेक्का राखौ।

  कुशल कर्मठ अनि सभ्य नेपालीको परिचय दिने कार्य गर्रो यो नै आजको आबश्यकता हो भने गहिरो महशुस गरौं सबैले हिमाल भन्दा उच्च र सगरमाथा भन्दा चमकिलो बनेर नेपाल र नेपालीको परिचय बनाउने कोशिस गरौं अबैधानिक बन्ने बनाउने कार्य आजैबाट निषेध गरौ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  जुनी खालिङ राईको “पानी खानु मुलको…!” म्युजिक भिडियो सार्वजनिक (भिडियो सहित)

  काठमाण्डौ । पुर्वाञ्चल धनकुटाकी पछिल्लो समय चर्चित गायिका जुनी खालिङ राईले लकडाउनको सदुपयोग गर्दै अर्को...

  बाँके निकुञ्जमा अख्तियारको छापा, प्रमुखसहित दुई नियन्त्रणमा

  २०७७ साउन १९, सोमबार कमल न्यौपाने/नेपालगन्ज – अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले बाँके राष्ट्रिय निकुञ्जका दुई...

  ऐन बिपरित मप बिश्वबिद्धालयका उपकुलपतिद्वारा सल्लाहकार नियुक्त

  २०७७ साउन १९, सोमबार सुर्खेत – मध्यपश्चिमाञ्चल बिश्वबिद्धालयका उपकुलपति प्रा.डा.नन्द बहादुर सिंहले आफ्नो सल्लाहकार नियुक्ति...

  एक वर्ष नपुग्दै वैदेशिक रोजगारी गुमाएकालाई निःशुल्क उद्धार

  २०७७ साउन १९, सोमबार काठमाडौं – वैदेशिक रोजगारीको क्रममा समस्यामा परेकालाई निःशुल्क उद्धार गर्न कार्यविधि...

  काँग्रेसमा क्रियाशिल सदस्यताको चटारो, यसरी पाउन सकिन्छ नयाँ सदस्यता

  २०७७ साउन १९, सोमबार काठमाडौँ – नेपाली काँग्रेसले आगामी १४औँ महाधिवेशन प्रारम्भिक तयारीलाई अगाडि बढाउने...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।