News Portal

 • सुगरका बिरामीले आँप खान हुन्छ कि हुँदैन? डाक्टर रुपक भारी

  हिमालीसंचार संवाददाता
  ३९१२ पटक

  आँपमा शरीरलाई चाहिने खनिज, भिटामिन, पानी, पोटासियम, क्याल्सियम लगायतका खाध तत्व पाइन्छ। अहिले आँपको मौसम छ। आँपमा अरू फलफूलमा भन्दा धेरै प्राकृतिक चिनी पाईन्छ।

  आँप सामान्यतः हरेक व्यक्तिले मात्रा मिलाएर खानुपर्छ। स्वास्थ्य र स्वादिलो फल भन्दैमा जथाभावी धेरै खान हुँदैन। कतिपयले सुगर (मधुमेह) का बिरामीले आँप खानै हुँदैन पनि भन्छन्। तर, स्याउ खान हुन्छ, आँप खान हुँदैन भन्ने होइन। वा स्याउ खान हुँदैन सुन्तला खान हुन्छ भन्ने पनि होइन। जे पनि धेरै खाएमा सुगर बढ्छ। आँप खाएर सुगर बिग्रिने भन्ने होइन।

  आँपमा शरीरलाई चाहिने धेरै महत्वपूर्ण तत्व पाइने भएकाले यसको फाइदा धेरै छ। बेफाइदा छैन। कुनै पनि फलफूल मात्रा मिलाएर खानुपर्छ। त्यो भनेको बढीमा दुई सय ग्राम (एक पाउ) सम्म खाने हो। 

  सुगरका बिरामीले गुलियो मात्रै खान हुँदैन भन्ने होइन। हामीले खाएको सबै खाना भित्र गएर सुगर नै बन्छ। त्यसैले सुगरको बिरामीले खान हुँदैन भन्दा पनि कति खाने भन्ने हो। सुगरका बिरामीले एक दिनमा बढीमा एक सय पचास ग्राम आँप खान मिल्छ। स्याउ, सुन्तला, मेवा, केरा, आँप मिलाएर खान पनि सकिन्छ। वा कुनै एकथरी मात्रै खान पनि हुन्छ। तर बढीमा एक सय ५० ग्राम मात्रै खानु राम्रो हो।

  खाने कुरा खानका लागि मोटो वा दुब्लो भन्ने पनि हुँदैन। दुवैले आफूलाई चाहिने मात्रामा खाने हो। हामी सामान्यतया चाहिनेभन्दा अत्यधिक खाना खान्छौं। हाम्रो खुवाइ ठीक छैन। भात धेरै खान्छौं। व्यायाम गर्ने फुर्सद हुँदैन। आफ्नो तौलको ख्याल हुँदैन। यसले गर्दा सुगर मात्रै होइन अन्य रोग समेत लागेको छ।

  धेरै खानु भनेको रोग बढाउनु हो। धेरै खाएमा मोटोपन बढ्छ। मोटोपन बढेपछि विभिन्न रोग लाग्छ। सन्तुलित आहार खाएमा केही हुँदैन। हामी धेरै हल्लाको पछि लागेका हुन्छौं। आफ्नो विज्ञता नभएको विषयमा पनि बोल्नै पर्ने हाम्रो बानी छ। यसबारेमा सोचेर बोल्दा राम्रो हुन्छ। जसले सल्लाह दिएको छ, उसलाई यो कुराको ज्ञान छ कि छैन भनेर हेक्का राख्नुपर्छ।

  सुगर भएका बिरामीले जे खानु हुँदैन, त्यो सुगर नभएकाले पनि खानु हुँदैन। रक्सी, चुरोट, धेरै चिल्लोले कसैलाई पनि राम्रो गर्दैन। स्वास्थ्य खानेकुरा रोग नभएका र भएका दुवैले खान हुन्छ। दाल, भात, माछा, मासु र सागसब्जी मात्रा मिलाएर सन्तुलित रूपमा खान हुन्छ।

  तपाईं स्वास्थ्य रहन चाहनु हुन्छ भने आधा पेट खान सुझाव दिन्छु। म अझै यति खान सक्छु भन्ने हुँदैमा उठ्नुपर्छ। बरू दिनमा पाँच-छ पटक खानुहोस्, थोरै खानुहोस्। हरेक दिन आधा घन्टा व्यायाम गर्नुहोस्। यत्ति कुरामा ध्यान दियौं भने हामी धेरै रोगबाट बच्न सक्छौं। 

  (मधुमेह रोग विशेषज्ञ डाक्टर रूपक भारी आरूस लाइफस्टाइल अस्पतालमा कार्यरत हुनुहुन्छ)

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  युएइमा २८ औं अन्तराष्ट्रिय विश्व आदिवासी दिवस भव्य रुपमा सम्पन्न (फोटो फिचर)

  युएइ – २८ औ अन्तराष्ट्रिय विश्व आदिवासी दिवसको अवसरमा संयुक्त राष्ट्र संघले तोकेको “आदिवासी ज्ञानको...

  वामदेव गौतम र बावुराम भट्टराई माओवादीको चिन्हबाट चुनाव लड्दै

  साउन ३१, २०७९ मंगलबार काठमाडौं। कम्युनिष्ट शक्तिहरुको एकीकरण गराउने भन्दै हिँडेका नेकपा राष्ट्रिय एकता अभियानका...

  बुटवलमा होटलभित्र धादिङका पुरुष र दाङकी महिला मृत भेटिए

  साउन ३१, २०७९ मंगलबार सुदीप भण्डारी, काठमाडौँ। बुटवलको एक होटलमा महिला र पुरुष मृत फेला परेका...

  खोटाङको ऐसेलुखर्क गाउँपालिकाले पुन: “गाउँ प्रहरी” छनोट गर्यो

  खोटाङ – खोटाङको ऐँसेलुखर्क गाउँपालिकाले गाउँ प्रहरी राख्ने निर्णय गरेका छन् । गाउँपालिकाले आह्वान गरेको...

  प्रदेश नं. १ मन्त्रिपरिषद्ले ‘घरेलु मदिरा ब्राण्डिङ निर्देशक समिति तथा कार्यादेश’ स्वीकृत दिने निर्णय

  विराटनगर – प्रदेश नं. १ मन्त्रिपरिषद् बैठकले घरेलु मदिरा ब्राण्डिङ गर्न ‘घरेलु मदिरा ब्राण्डिङ निर्देशक...

  Only In USA