News Portal

 • वामदेव र ईश्वर आमने-सामने, ओलीले तोडे घेराबन्दी

  भारतसँग जोडेको भन्दै प्रचण्ड रिसाए !

  हिमाली संचार संवाददाता
  ७८४ पटक

  ६ कात्तिक, काठमाडौं : नेकपाले मान्दै आएको ‘लेनिनवादी संगठनात्मक सिद्धान्त’ ले भन्छ- पार्टीभित्र अन्तरविरोध भएन भने कम्युनिष्ट पार्टी निर्जीवजस्तै बन्छ । अहिले नेकपाभित्रको अन्तरविरोध भुसको आगोजसरी पुत्पुताइरहेको छ । तर, अन्तरविरोधको स्वरुपमा भने विगतको भन्दा केही फेरबदल आएको छ ।

  नेकपाको पछिल्लो सचिवालय बैठकपछि केही नेताहरु आमने-सामने भएका छन् । अघिल्लो वर्षको चुनावसम्म सुषुप्त अवस्थामा रहेको वामदेव गौतम र ईश्वर पोखरेलको विवाद अहिले उत्कर्षमा पुगेको छ । केपी ओलीलाई घेराबन्दी गर्ने वामदेव गौतम र माधव नेपाल दुबैको प्रयास फेरि एकपटक असफल भएको छ ।

  यसअघि नेकपामा माधव नेपाल र ईश्वर पोखरेल आमने-सामने हुने गर्थे । तर, सरकार गठनदेखि पछिल्ला पार्टी एकीकरणका भागवण्डामा ओली र नेपाल मिलेको भन्दै पोखरेल असन्तुष्ट रहे । रामवीर प्रकरणमा पोखरेलविरुद्ध उभिएपछि वामदेव गौतमलाई माधव नेपालले साथ दिएका छन् ।

  ईश्वर पोखरेलको सन्दर्भमा माधव नेपाल र गौतममात्र होइन, प्रचण्ड पनि असन्तुष्ट छन् । विशेष गरी आफूलाई भारतसँग जोडेर पोखरेलले शंकाको नजरले हेरेकोमा प्रचण्ड असन्तुष्ट रहेको स्रोतले जनाएको छ । आफ्नो पछिल्लो भारत भ्रमण ओली नेतृत्वको सरकारलाई बलियो बनाउने सन्दर्भमा रहे पनि पोखरेलले अनावश्यक आशंका सिर्जना गरेर पार्टीमा गलत सन्देश प्रवाह गरेको गुनासो प्रचण्डको छ । उनले आफ्नो असन्तुष्टि ओलीसमक्ष पनि राखेका छन् ।

  वामदेव गौतमले काठमाडौं ७ बाट चुनाव लड्ने योजनालाई प्रधानमन्त्री ओलीले बाह्य डिजाइनमा गरिएको खेल भनेपछि यसको झस्का प्रचण्डलाई समेत परेको छ । यद्यपि पूर्वमाओवादी नेताहरुचाहिँ प्रचण्डले भारतको डिजाइनमा वामदेवलाई साथ दिएको नभएर बाध्यतावस उदार बनेको तर्क गर्छन् ।

  स्रोत भन्छ- ‘वामदेवले रामवीरलाई प्रचण्ड निवासमा लिएर गए र त्यहीँ राजीनामा लेख्न लगाएर प्रचण्डलाई फसाए ।’

  गौतम र पोखरेल आमने-सामने

  आइतबार बसेको सचिवालयको बैठकमा गौतम अधिकांश समय पोखरेलविरुद्ध खनिएका थिए ।  गौतमलाई माधव नेपालले पनि साथ दिएका थिए । आफूलाई बदनाम गराउने कार्यमा पोखरेल संलग्न रहेको भन्दै बर्दियाबाट चुनाव हराउन पनि पोखरेलनिकट नेता कार्यकर्ता परिचालित भएको आरोप गौतमले लगाउँदै आएका छन् । पोखरेल निकट केन्द्रीय सदस्य सूर्य थापाको नामै लिएर गौतमले आक्रोश पोखेका छन् ।

  पछिल्लो समय अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री ओलीको रक्षाकवच बनेका पोखरेलमाथि प्रहार गरेर गौतमले ओलीमाथि समेत निशाना साँधेको टिप्पणी नेकपा नेताहरुले गरेका छन् । विशेषगरी काठमाडौं-७ मा रामवीर मानन्धरलाई राजीनामा गराएर गौतमलाई चुनाव लडाउने खेल ओलीलाई घेराबन्दी गर्ने बाहृय शक्ति समेतको चाहनामा भएको आरोप ओली निकट नेताहरुले लगाउने गरेका छन् ।

  उपप्रधानमन्त्री तथा रक्षामन्त्री समेत रहेका नेकपा सचिवालय सदस्य पोखरेलले पार्टीका नेता कार्यकर्ताहरुसँग ठूलो षडयन्त्रबाट पार्टी र नेतृत्व जोगिएको टिप्पणी गरेका थिए । उनले नेकपाभित्र बिग्रह ल्याउने र केपी ओलीलाई हटाउने दीर्घकालीन षडयन्त्र अनुरुप रामवीर मानन्धर कार्ड प्रयोग गर्न खोजिएको भन्दै बेलैमा सो कार्ड परास्त गर्न सकिएको बताएका थिए ।

  यसबाट नेकपाभित्र लिडरशीपमा देखिएको अविश्वास समेत सतहमा आएको थियो । पोखरेलले फेसबुकबाटै प्रचण्ड र वामदेव गौतमविरुद्ध प्रहार गरेका थिए । उनले आइतबारको सचिवालय बैठकबाट रामवीर मानन्धरको राजीनामा अस्वीकृत भए लगत्तै मिसन सफल भएको सांकेतिक प्रतिक्रिया समेत दिए ।

  पोखरेलले फेसबुकबाटै भने- आज नेकपा सचिवालयको बैठकले काठमाडौं क्षेत्र नम्बर ७ का प्रतिनिधिसभा सदस्य रामवीर मानन्धरले दिएको राजीनामालाई औपचारिक रुपमा निर्णय गर्नु नपर्ने विषय ठान्दै त्यसलाई ‘ड्रप’ गरेको छ । साथै उपनिर्वाचन र उम्मेदवारीको विषयमा केन्दि्रत भई गरिएको बहसलाई समेत अन्त्य गरेको छ ।

  बैठकमा आफूविरुद्ध आक्रामक रुपमा प्रस्तुत भएका गौतमको खासै प्रतिवाद नगरेका पोखरेलले फेसबुकबाट ‘मिसन कम्प्िलट’ भएको शैलीमा प्रतिक्रिया दिएको आरोप गौतम निकटहरुको छ ।

  अब बामदेव गौतमका लागि उपनिर्वाचन र उम्मेदवारीको बहस अन्त्य भएको प्रतिक्रिया दिँदै पोखरेल भने चीनतर्फ लागेका छन् ।

  ओली घेराबन्दीमा पर्लान् ?

  आम निर्वाचनपछि सरकार गठनका बेलामा माधवकुमार नेपालले अध्यक्ष केपी ओलीलाई बलियो साथ दिएका थिए । तर, पछिल्लो समयमा प्रदेशका ईञ्चार्ज र सचिवहरु तोक्ने बेलामा ओली र नेपालवीचको अन्तरविरोध सतहमा आयो । यही क्रममा नेता नेपालले पार्टीमा लिखित असन्तुष्टि दर्ता गराए ।

  प्रधानमन्त्री ओली राष्ट्र संघको महासभामा भाग लिन गएका बेला माधव कुमार नेपालले पार्टीमा लिखित असन्तुष्टि दर्ता गर्नुका साथै स्थायी कमिटीका सदस्यहरुको अनौपचारिक भेलासमेत गराए । यो घटनाले प्रधानमन्त्री ओलीलाई आफू घेराबन्दीमा पर्न थालेको महसुस हुनु स्वाभाविकै थियो ।

  प्रधानमन्त्री स्वदेश फर्केपछि अर्काे ‘सरप्राइज्ड अट्याक’ भयो । वामदेव गौतम र प्रचण्डले मिलेर ओली पक्षकै सांसद रामवीर मानान्धरको राजीनामा सचिवालय बैठकमा पेश गरे । यो घटनाले केपी ओलीलाई थप घेराबन्दीमा परेको महसुस भयो ।

  तर, यसवीचमा अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री ओलीले बरिष्ठ नेता नेपालसँग पटक-पटक छलफल गरेर उनलाई मनाउने प्रयास गरेको नेकपा स्रोतको दाबी छ । यसक्रममा महासचिव बिष्णु पौडेलले पनि नेताहरुबीच उत्पन्न असमझदारी अन्त्य गर्न बाक्लै दौडधूप गरेका थिए ।

  मंगलबार सचिवालय बैठकअघि अध्यक्षद्वय ओली र प्रचण्डबीच घण्टौं छलफल भएको थियो ।

  पछिल्ला घटनाक्रमपछि नेकपाको शक्ति सन्तुलनमा केही फेरबदल आएको छ । ओलीको प्रतिरक्षामा ईश्वर पोखरेल उभिएका छन् । माधव नेपालले आफूलाई पायक पर्दा ओलीसँग मिलेर पार्टी एकताका असंगत पक्षलाई पनि अनुमोदन गरेको आरोप पोखरेलले लगाएका छन् । झलनाथ खनालको बरिष्ठ नेता पद र आफ्नो महासचिव पद खोस्न माधव नेपालले भूमिका खेलेको कुरा पोखरेलले मुखले नभने पनि उनका अभिव्यक्तिहरुबाट प्रकट हुने गरेका छन् ।

  यद्यपि, पछिल्लो समय ईश्वर पोखरेल ओलीको बचाउमा लागे पनि ओली पक्षकै कतिपय नेताचाहिँ पोखरेलकै आलोचना गरिरहेका छन् । सरकार गठनका बेलामा आफूले भनेजस्तो नभएपछि पोखरेल ओलीसँग रिसाएको केपी निकटस्थहरुको बुझाइ छ ।

  उता पछिल्लो समय झलनाथ खनालले ईश्वर पोखरेलप्रति सहानुभूति देखाएका छन् । तर, पोखरेल भने खनालको पक्षमा भन्दा पनि ओलीको पक्षमा बलियो रुपमा उभिएका छन् ।

  तत्कालीन घटनाक्रममा नेताहरु मुद्दाका आधारमा रुपमा मिले पनि गुटको तहमा पुगिनसकेको नेकपाका एक सचिवालय सदस्यले बताए । स्वभावजन्य अभिव्यक्ति बाहेक ओली र प्रचण्डबीच देखिनेखालको फाटो आइनसकेको उनले बताए ।

  ती नेताले भने- ‘अहिले गुट बनाउने तहमा सचिवालयका नेताहरु विभाजित भइसकेका छैनन् । जहाजमा प्वाल पर्‍यो भने कोही पनि बाचिँदैन भन्ने सबैले बुझेका छन् । यो बैठकमा प्रचण्ड, माधव नेपाल र बामदेवहरु एकजस्तो देखिए पनि त्यो एउटा विषयमा मात्र हो । अहिले ओलीलाई घेराबन्दी गर्ने तहमा कोही जान सक्दैन । तर, ओलीले आफ्नो शैलीमा सुधार ल्याउनैपर्छ ।’

  दुई दिनको सचिवालय बैठकमा नेताहरुले खुलेर मन माझामाझ गरेपछि ओलीले पनि ‘रियलाइजेशन’ गरेको अनुमान नेताहरुको छ । यसअघि गरिएका निर्णय प्रक्रिया र नीतिगत विषयमा कमजोरी रहेको स्वीकार दुवै अध्यक्षले गरेका छन् । नेकपा प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठले यसअघि भएका कमीकमजोरी सुधार गर्दै अघि बढ्ने प्रतिवद्धता अध्यक्षहरुबाट आएका बताएका छन् ।

  सचिवालय बैठकले नेताहरुवीच मन माझामाझ भएको र नेकपामा विग्रह ल्याउन चाहनेहरु निराश बनेको महासचिव विष्णु पौडेलको दाबी छ । पौडेलले अनलाइनखबरसँग कुरा गर्दै भनेका छन्, ‘सचिवालय बैठक असाधारण रुपमा राम्रो भएको छ, अत्यन्त समझदारीपूर्ण ढंगले उन्नत निष्कर्षमा पुगेका छौं, हाम्रो पार्टीभित्र विग्रहको अपेक्षा गर्ने शक्ति र प्रवृत्तिहरुले बुझे हुन्छ कि यो पार्टीमा विग्रह सम्भव छैन ।’ अनलाइनखबर

  _______

  हामीसँग फेसबुक, ट्वीटर, यूट्यूब तथा इन्स्टाग्राममा जोडिन सक्नु हुनेछ।

       फेसबुकमा जोडीनुहोस :

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  ओलीले “पहिले प्रचण्ड प्रयोग गरे, अहिले माधवकुमार नेपाल चिप्लाए” – राधाकृष्ण मैनाली

  काठमाण्डौ – मैले एमाले र माओवादी केन्द्रबीच एकता हुँदा नै भनेको थिएँ, त्यो एकता होइन,...

  सपथ लिँदालिँदै प्रधानमन्त्री ओलीले राष्ट्रपतिलाई भने- त्यो पर्दैन

  काठमाण्डौ – राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले शुक्रबार नवनियुक्त प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई सपथ ग्रहण गराएकी छन्।...

  सिर्जना वाचन डबलीद्वारा अतिथिहरुलाई श्रस्टा सम्मान

  आरपी सहयात्री युएई– युएईको नेपाली साहित्यिक क्षेत्रमा सक्रिय साहित्यिक संस्था सिर्जना वाचन डबलीले आफ्नो कार्यक्रममा...

  पाटीलाई थाहा नै नदिई राजेन्द्र महतो चयन भए संसदीय दलको नेता

  काठमाडौँ – जनता समाजवादी पार्टी नेपालको संसदीय दलको नेतामा पार्टीका वरिष्ठ नेता राजेन्द्र महतो चयन...

  नेपाली जनसम्पर्क समिति साउदीको सभापतिमा थापा

  रियाद – नेपाली जनसम्पर्क समिति साउदी अरबको सभापतिमा तुसङबहादुर थापा (अर्जुन थापा) निर्वाचित भएका छन्।...

   

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।