News Portal

 • डा.पवन चाम्लिङलाई ‘यलम्बर हाङ सम्मान’

  सन्जिब कोयी
  २०५ पटक

  काठमाडौं, ०२, २०७६ माघ : सिक्किमका निवर्तमान मुख्यमन्त्री डा.पवन चाम्लिङ किरात राई यायोक्खाको औपचारिक निमन्त्रणामा काठमाण्डौ आएका छन्। भारतको सिक्किम राज्यमा २५ बर्ष लामो मुख्यमन्त्री समाल्दै अकल्पनीय परिवर्तन साथै विकास गरेका निवर्तमान मुख्यमन्त्री डा. चाम्लिङ सत्तामा हुँदा किरात भाषा, लिपि, संस्कार, संस्कृति र साहित्य विकासमा विशेष योगदान पुर्‍याएका हुनाले किरात राई यायोक्खाले “यलम्बर हाङ स्मृति सम्मान ५०८०” द्वारा सम्मन गरेको किरात राई यायोक्खाले जनाएको छ।

  किरात सम्वत् यलेदोङ माघ १ गत्तेबाट परिवर्तन हुन्छ। यलेदोङ ५०७९ पुरा हुदै यलेदोङ ५०८० माध पहिलो दिनबाट शुरु भएको छ। डा. चम्मलिङ किरात समुदायका लागि विशेष योगदानकर्ता भएका हुनाले यले सम्वत् ५०८० अवसरमा किराँत राई यायोक्खाले डा.चाम्लिङलाई प्रमुख अतिथिको रुपमा काठमाण्डौ आमन्त्रण गर्दै “यलम्बर हाङ स्मृति सम्मान” (दुईलाख दुईहजार दुईसय बाईस रुपैया) नगदसहित विशेष सम्मान गरेको हो। 

  काठमाडौंको राष्ट्रिय सभागृहमा आयोजित कार्यक्रममा सम्मानित डा. पवन चाम्लिङले आफू तीर्थधामका लागि पितृ भूमिमा आएको बताउदै राष्ट्रियता र राष्ट्रिय राजनैतिक रुपमा आफू भारतीय भएपनि भाषा, संस्कार, संस्कृति र पहिचान किरात रहेको बताए।

  डा. चाम्लिङ सत्तामा हुँदा किरात भाषा, लिपि, संस्कार, संस्कृति र साहित्य विकासमा विशेष योगदान पुर्‍याए हुनाले किरात राई यायोक्खाले “यलम्बर हाङ स्मृति सम्मान” द्वारा सम्मन गरेको हो। यस अघि नेपाली भाषा साहित्यमा महत्वपूर्ण योगदान गर्ने दार्जिलिङका साहित्यकार इन्द्रबहादुर राई र वान्तावा भाषामा पीएचडी गर्ने डा.नोवलकिशोर राईलाई यो सम्मान प्रदान गरेको थियो।

  डा.चाम्लिङको दल सिक्किम डेमोक्रेटिक फ्रन्टले सिक्किममा विगत २५ वर्ष शासन गर्दै सिक्किमका धेरै ठुलो विकास गरेको थियो। डा. चाम्लिङ लगातार २५ वर्षसम्म सिक्किममा मुख्यमन्त्री थिए।

  हिमाली संचार | हिमाली संसार प्रा. लि.
   थप समाचारका लागि हाम्रो वेबसाइट
       www.himalisanchar.com

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  अस्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्रीले आफ्नै देश फर्कन भने पछि नेपाली विधार्थी अन्यौलमा

  काठमाण्डौ । विश्वका विभिन्न देशबाट उच्च शिक्षाका लागि अस्ट्रेलियामा अध्ययनरत विधार्थीहरुलाई समस्या भए आआफ्नो देश...

  एनआरएनएले गर्‍यो मध्यपूर्व क्षेत्रीय उद्धार समिति गठन

  गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) मध्यपूर्वले प्रवासमा रहेका नेपाली श्रमिकहरुमा कोरोना भाइरसका कारण आउन सक्ने सम्भावित...

  बाँकेमा रगत अभाव कम गर्न रक्तदान कार्यक्रम

  नेपालगन्ज : कोरोना भाइरसका कारण यतिबेला देशपुरै लकडाउन छ। देशभर कोरोनाको त्राससँगै उत्पन्न परिस्थितिले बाँकेमा...

  बरिष्ट गीतकार अम्बिका गुरुङको “मारुनी” सार्बजनिक (भिडियो सहित)

  काठमाडौँ : बरिष्ट गीतकार अम्बिका गुरुङको शब्द तथा लोकप्रिय गायिका रिमा गुरुङ होडाको सुमधुर आवाजमा...

  साउदीका प्रमुख सहरमा अनिश्‍चितकालिन कर्फ्यु जारी

  साउदी अरबका प्रमुख सहर दमाम, तैफ र कतिफ प्रान्तमा अनिश्चितकालका लागि शुक्रबारबाट स्थानीय समय दिउँसो...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।