News Portal

 • कुवेतमा फिलिपिन्सले घरेलु कामदारहरू पठाउन प्रतिबन्ध लगाउने  तयारी  

  हिमाली संचार संवाददाता
  ९२ पटक

  कुवेत – फिलिपिन्सले जेनेलिन प्याडर्नल भिलेभान्डेको मृत्युले कुवेतमा घरेलु कामदारको प्रयोगमा प्रतिबन्ध लगाउने निर्णय गरिसकेपछि फिलिपिन्सका कामदारहरूको मुद्दा फेरि एकपटक उभिएको छ।

  जेनलीन कथित रूपमा डिसेम्बर २,२०१९
  मा कुवेतमा सुलेबीखतमा उनका प्रायोजकहरूको हातमा मरे । (मनिलाको दावी अनुसार)। उल्लेखनीय गरिएको छ भने फिलिपिन्सले यस्तै निर्णय लिएको थियो ।जब एक फिलिपिना दासीको शव परित्याग गरिएको अपार्टमेन्टमा भेटियो ।जसले दुबै देश बीच घरेलु श्रम सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्‍यो।

  सम्झौताको एक धाराले यो तय गर्‍यो कि फिलिपिन्सविरुद्ध अपराध गर्ने कुवेतलाई फिलिपिन्सको सरकारलाई सुपुर्दुगी‍ गरिनेछ । उनीहरूलाई विश्वभरको कुनै पनि देशमा भएपनि मुद्दा  चलाइनेछ।

  सम्झौता अझै सक्रिय हुन सकेको छैन किनकि कुवेतले उक्त धारामा आपत्ति जनाएको थियो जुन देशको सार्वभौमिकताको उल्ल उल्लंघन ठान्छ। दुबै घटनामा कुवेतमा कामदारको प्रयोगमा प्रतिबन्ध लगाउने बिचको सम्बन्धले संकेत गर्दछ कि यदि त्यस्तै घटना फेरि देखा पर्‍यो र दुबै सरकारहरू सरकारको स्तरमा समस्या समाधान गर्न असमर्थ भए भने उही निर्णय लिने छ।

  यसैबीच, मानव अधिकारका लागि सार्वजनिक प्राधिकरण (पीएएम) बाट आबद्ध प्रवासी श्रम आश्रय निर्देशक अली शेदाद अल-मुतैरीले पुष्टि गरे कि केन्द्रबाट विभिन्न प्रवासी कामदारहरूलाई निःशुल्क, मनोवैज्ञानिक र कानूनी सेवा नि: शुल्क हेरचाह गर्न स्थापना गरिएको छ। दूतावास वा घरेलु श्रम विभाग। उनले भने कि केन्द्रलाई मध्यपूर्वमा सेवा प्रदान गरिएको सेवाका हिसाबले उत्तम मानिन्छ, सामाजिक र मनोवैज्ञानिक पुनःस्थापनाका साथै आन्तरिक, न्याय र विदेश मन्त्रालयको सहयोगमा सेवा प्रदान गरिएको।

  उनले वर्णन गरे कि केन्द्रले कैदीहरूलाई उनीहरूको राष्ट्रियतामा आधारित भोजन प्रदान गर्दछ, जबकि तिनीहरू सबैको स्वास्थ्य सेवा चौबीसै घण्टा हुन्छ। यो उल्लेखनीय कुरा हो कि मधुमेह र उच्च रक्तचाप जस्ता दीर्घकालीन पीडित कैदीहरूलाई नि: शुल्क औषधि सहित निगरानी गरिन्छ। उनले संकेत गरे कि कोही कोही उनीहरूका बच्चाहरूसँग छन्, त्यसैले विशेष ध्यान बच्चाहरूलाई दिइयो, विशेष गरी उनीहरूलाई जसलाई खोप आवश्यक छ। उनले जानकारी दिए कि हाल ११ जना बन्दीहरू केन्द्रमा रहेका छन् र विभिन्न राष्ट्रियताका व्यक्तिको हेरचाह गर्न ठाउँ पर्याप्त छ, जबकि विभागले विभिन्न दूतावासहरूसँग निरन्तर सम्पर्कमा रहेको छ ताकि उनीहरूको नागरिकको उचित हेरचाह सुनिश्चित गर्न सकून्।

  धेरै फिलिपिनो कामदारहरुसंग आफ्नो जीवन को वास्तविकता कुरा गर्न को लागी, विशेष गरी फिलिपिनस सरकारी आश्रय पाए, ताकि उनीहरु प्रायोजकहरुको हात मा आफ्नो कष्ट बारे कुरा गर्न सक्छन्।

  उत्तरदाताहरूले कुवेतमा रहेकोमा सन्तुष्टि व्यक्त गरे र के भइरहेको छ भनेर सबै कुवेतलाई सामान्यीकरण गर्न अस्वीकार गरे किनभने उनीहरूले देशलाई आजीविकाको स्रोतका रूपमा लिन्छन्। तिनीहरू मध्ये धेरैले भने कि उनीहरू आफ्नो काम गर्ने ठाउँमा वा समाजमा कुनै समस्याको सामना नगरी आफ्नो अधिकार प्राप्त गर्न सक्षम छन्।

  उनीहरूले जोड दिए कि कुइतमा काम गर्नु पहिले काम गर्ने अन्य देशहरूको तुलनामा तुलनात्मक हिसाबले ठूलो छ, उनीहरूलाई यो मनपर्दछ कि यहाँ बजार वा अन्य स्थानमा भेदभाव गरिएको छैन। ओर्ल्यान्ड कोर्टेजले जवाफ दिएका एक व्यक्तिले पुष्टि गरे कि उनी लगभग चार बर्षदेखि कुवेतमा फिलिपिन्सको रेष्टुरेन्टमा काम गरिरहेछन्। उनले अचम्मको उपचारको बारेमा कुरा गरे जुन उनी खास गरी कुवैटिस र साधारणतया अरबहरूको कदर गर्दछ।

  उनको प्रतिक्रियामा लुमेन नामक एक फिलिपिनाले भनिन् कि उनी वर्षदेखि कुवेतमा कुनै गम्भीर समस्याको सामना नगरी काम गरिरहेकी छिन्। उनले भनिन् कि कुवेत सरकारले सबैको अधिकारको सुरक्षा गर्दछ, र फिलिपिन्स कामदारहरूलाई कुनै खास समस्या हुँदैन। उनले संकेत गरे कि प्रायोजकहरूले आफ्ना कामदारहरूसँग गर्ने व्यवहार व्यक्तिगत भिन्नतामा निर्भर गर्दछ जुन फिलिपिन्समा राम्रो र नराम्रो व्यक्तिहरू पाउन सकिन्छ। “यदि तपाईले आफ्नो प्रायोजकको लागि राम्रोसँग काम गर्नुभयो भने, उहाँ तपाईलाई राम्रो लाग्नुहुनेछ र उल्टो स्थिति हुन्छ,” उनले जोड दिइन्।

  एम्मा इनेसको सवालका लागि, उनी कुवेतमा १० बर्षदेखि काम गर्दै छिन् कसैको सवालमा। उनले देखी कि कुवैत र सम्पूर्ण समाज नागरिक र प्रवासीहरूसँगको व्यवहारमा भेदभाव गर्दैन। उनले जोड दिए कि कुनैले पनि राष्ट्रियतामा भिन्नता पत्ता लगाउन सकेन जब सार्वजनिक स्थानहरू जस्तै रेस्टुरेन्टहरू, सार्वजनिक पार्कहरू र बजारहरू अन्तर्क्रियाको विवादास्पद मोडका कारण भ्रमण गर्दछन्। उनले औंल्याए कि “अरु देशहरुमा पनि नागरिकहरुका लागि विशेष ठाउँ छुट्याइन्छ तर कुवेतमा हुँदैन।”

  कुवेतको निजी क्षेत्रमा १० बर्षदेखि काम गरिरहेकी मारीजले एयरपोर्टमा काम गर्ने ठाउँमा उनको अनुभवलाई उत्कृष्ट वर्णन गरे। उनले जोड दिए कि यस देशका मानिसहरु अद्भुत छन्। उनले भने, “कुरा विपरित भए म घर फर्किने थिएँ।” कुवेतकी एक तुलनात्मक रूपमा नयाँ महिला जसले यस देशमा केवल एक वर्ष र तीन महिना बिताएकी छिन्, एनी बनडेमले भने एक घरेलु कामदारको रूपमा प्रोत्साहित र शानदार भएको। उनले विगतमा काम गर्ने अन्य देशहरूमा रहेको आफ्नो अनुभवसँग स्थिति तुलना गरे। उनी डराउँछिन् बर्षेको सम्झौता पूरा गरेर घर पठाउन।

  हिमाली संचार | हिमाली संसार प्रा. लि.
   थप समाचारका लागि हाम्रो वेबसाइट
       www.himalisanchar.com

  झ्याउरे गीत 'मेरो माया कता छ कुन्नी'https://youtu.be/JuGfgdXSpRg

  Gepostet von कमल सिम्ताली am Montag, 26. August 2019

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  कुवेतमा धनकृष्ण तामाङकाे मृत्यु

  कुवेत -रोजगारीका लागि कुवेत आएका एक नेपालीको निधन भएको छ करिव ४ वर्षअघि यहाँ आएका...

  द काठमाण्डू पोष्टमा प्रकाशित लेख र तस्वीर चिनियाँ नागरिकको अपमान : चीन (भिडियो सहित)

  काठमाण्डौ। कान्तिपुर सञ्चारगृहबाट प्रकाशित “द काठमाण्डू पोष्ट” अग्रेजी संस्करणले यही फागुन ६ गत्ते मंगलवार तदानुसार...

  परदेशी जिन्दगी

  भाग्य कर्म खोटी रैछ सोचे जस्तो हुन्न परदेशी जिन्दगी यो रोजे जस्तो हुन्न आँसु आउछ...

  हेर्नुहोस तपाईंको आजको राशिफल

  वि.सं. २०७६ साल फागुन ७ गते बुधबार | सन् २०२० फेब्रुवरी १९ तारीख | नेपाल...

  ____ गजल ____

  कसकसले बनाए अचानो ? मलाई थाह छ। को-को गए, बने बिरानो ? मलाई थाह छ।।...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।