News Portal

फिलिपिन्सको सरकारले कुवेतका घरेलु कामदारको यात्रामा प्रतिबन्ध लगायाे

हिमाली संचार संवाददाता
६६ पटक

कुवेत – फिलिपिन्सको सरकारले कुवेतका घरेलु कामदारहरूको लागि यात्रामा प्रतिबन्ध लागु गर्न सुरु गरिसकेको छ ।
फिलीपीन्सको फिर्ता हुन  चाहनेलाई फिर्ता छ ।
तर कुवेत फिर्ता दिने अनुमति दिँदैन ।

स्रोतहरुका अनुसार करीव सात हजार फिलिपिनो छन् जसले आफ्नो औपचारिकता पूरा गरी सकेका छन । मनिलाबाट कुवेत उडानको प्रतिक्षा गरिरहेका छन् तर विद्यमान प्रतिबन्ध अन्तर्गत देश छाड्न असमर्थ छन्। उक्त स्रोतले दैनिक कुवेतको लागि यात्रा गर्ने अनुमति दिएको छ भने जसले गत शुक्रबार भन्दा पहिले आफ्नो लेनदेन पूरा गरिसकेका थिए। अल-राईले आइतवारको संस्करणमा मनिलामा जारी गरेको आधिकारिक निर्णयको हवाला अनुसार रिपोर्ट गरेका थिए।

फिलिपिन्सको प्रतिबन्ध लागु भएपछि ।धेरै संख्यामा फिलिपिन्सका घरेलु कामदारहरू मनिलाबाट सोमबार कुवेतको लागि पठाउँदै थिए। कुवेतका मोहम्मद नूर्ददीनले फिलिपिन्स चार्गेडा अफफेयरले दैनिकलाई भनेका थिए। कुवेत फर्कन चाहने घरेलु कामदारले एयरपोर्टमा जाँदा र यात्रा प्रक्रिया पूरा गर्नु अघि फिलिपिन्सको श्रम मन्त्रालयबाट चिठी लिनु पर्छ। उनले भने उक्त पत्रमा सम्बन्धित कर्मचारीलाई फिलिपिन्स सरकारले लगाएको प्रतिबन्धबाट हटाएको देखाउनुपर्द। किनभने उनीहरूले सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका थिए तर गत शुक्रबार ५ बजे भन्दा पहिले नै बाहिर निस्किन्छ।

त्यस्तै सन्दर्भमा कुवेतस्थित फिलिपिन्स रोजगार एजेन्ट्स एसोसिएसनका सदस्यहरूले कुवेत फिलीपीन्स दूतावासमा बैठक गरे र २ सदस्यले हस्ताक्षर गरेका फिलिपिन्स श्रममन्त्रीलाई पत्र पठाए जसका लेनदेन भएका सबैलाई यात्रा गर्न अनुमति दिइन्छ। पूरा गरीएको र पूर्ण शुल्कहरू श्रम मन्त्रालयलाई भुक्तानी गर्दा यो प्रतिबन्धले उनीहरूलाई भौतिक नोक्सानी पुर्‍याउनेछ। ”

घरेलु श्रमिक कार्यालयहरूको मालिक संघका प्रमुख, अल-राईलाई बयान दिँदै यो कुरा पुष्टि भयो कि फिलिपिन्सका घरेलु कामदारहरूको फाइल कुवेत विदेश मन्त्रालयको हातमा छ र अन्तमा। यो फाईल र यसको समाधान मन्त्रालयले के गर्छ भन्नेमा निर्भर गर्दछ। “फिलिपीनाको भर्खरको ‘हत्या’ पछाडि यो प्रतिबन्ध लगाइएको कुरा उनले औंल्याए। यसका कारण कुवेत र फिलिपिन्सबीच सहमति पत्रमा हस्ताक्षर गर्न ढिलाइ पनि रहेको छ।

कुवैती समाजका लागि मानव अधिकारले यो कुरा पुष्टि गर्‍यो कि कुवेत र फिलिपिन्सबीचको स ha्कट फेरि अवरुद्ध भएको छ किनभने घरेलु कामदारहरूको अधिकारमा सामाजिक चेतनाको अभावले केही रोजगारदाताहरूले लागू स्थानीय कानून, सम्मेलन र कुवेतले अनुमोदन गरेका अन्तर्राष्ट्रिय सम्झौताको उल्लंघन गरेका छन्।

एसोसियसनका बोर्डका अध्यक्ष खालिद अल-हामिदीले अल-राईलाई दिएको बयानमा जोड दिए कि फिलिपिनो मजदूरहरुको समाधान जुन समय-समयमा पप्प हुँदै जान्छ, त्यो समस्या समाधानमा पर्दैन। कूटनीतिक स्रोतको हवालामा अल-अनबा दैनिकले फिलिपिन्स सरकारले लगाएको पछिल्लो प्रतिबन्ध उनको कुवेतका रोजगारदाताहरुका लागी एक विदेशी फिलिपिन्स कामदारको मृत्यु भएको बताएको छ।

स्रोतले यो प्रतिबन्ध घरेलु कामदार, अनुच्छेद २० मा लागू हुने संकेत गर्‍यो, र प्राविधिक र प्रशिक्षित जनशक्तिलाई समावेश गर्दैन। स्रोतहरूले संकेत गरे कि जनवरी भन्दा अगाडि भिसा पाएका मजदुरहरूले अझै फिलीपीन्स छोड्न सक्दछन् र सम्झौताहरू पालना गर्न सक्थे, तर यस मिति पछि अनुबंधित भएकाहरूलाई बाहिर जान दिइने छैन। मजदुरहरूको लागि जो आफ्नो देशमा बिदा खर्च गर्दै छन् र मान्य सम्झौताहरू फिर्ताको हकदार छन्।

स्रोतले थपे कि कुवेतमा रोजगारीका लागि कुनै पूर्वाग्रह छैन र उनीहरूका सम्झौताहरू उनीहरूका प्रायोजकहरूसँग मान्य छन्। कुवेतमा रोजगार सम्झौता समाप्त भएपछि उनीहरू फिलीपीन्स फर्कनुपर्नेछ, जहाँ दूतावासले उनीहरूको करार कागजात नदिने वा कुनै पनि सम्बन्धित लेनदेन पूरा गर्नुहोस्। प्रतिबन्ध लगायाे ।

कुवेत – फिलिपिन्सको सरकारले कुवेतका घरेलु कामदारहरूको लागि यात्रामा प्रतिबन्ध लागु गर्न सुरु गरिसकेको छ ।
फिलीपीन्सको फिर्ती यात्रा गर्न चाहनेलाई फिर्ता छ ।
तर कुवेत फिर्ता दिने अनुमति दिँदैन ।

स्रोतहरुका अनुसार करीव सात हजार फिलिपिनो छन् जसले आफ्नो औपचारिकता पूरा गरी सकेका छन । मनिलाबाट कुवेत उडानको प्रतिक्षा गरिरहेका छन् तर विद्यमान प्रतिबन्ध अन्तर्गत देश छाड्न असमर्थ छन्। उक्त स्रोतले दैनिक कुवेतको लागि यात्रा गर्ने अनुमति दिएको छ भने जसले गत शुक्रबार भन्दा पहिले आफ्नो लेनदेन पूरा गरिसकेका थिए। अल-राईले आइतवारको संस्करणमा मनिलामा जारी गरेको आधिकारिक निर्णयको हवाला अनुसार रिपोर्ट गरेका थिए।

फिलिपिन्सको प्रतिबन्ध लागु भएपछि ।धेरै संख्यामा फिलिपिन्सका घरेलु कामदारहरू मनिलाबाट सोमबार कुवेतको लागि पठाउँदै थिए। कुवेतका मोहम्मद नूर्ददीनले फिलिपिन्स चार्गेडा अफफेयरले दैनिकलाई भनेका थिए। कुवेत फर्कन चाहने घरेलु कामदारले एयरपोर्टमा जाँदा र यात्रा प्रक्रिया पूरा गर्नु अघि फिलिपिन्सको श्रम मन्त्रालयबाट चिठी लिनु पर्छ। उनले भने उक्त पत्रमा सम्बन्धित कर्मचारीलाई फिलिपिन्स सरकारले लगाएको प्रतिबन्धबाट हटाएको देखाउनुपर्द। किनभने उनीहरूले सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका थिए तर गत शुक्रबार ५ बजे भन्दा पहिले नै बाहिर निस्किन्छ।

त्यस्तै सन्दर्भमा कुवेतस्थित फिलिपिन्स रोजगार एजेन्ट्स एसोसिएसनका सदस्यहरूले कुवेत फिलीपीन्स दूतावासमा बैठक गरे र २ सदस्यले हस्ताक्षर गरेका फिलिपिन्स श्रममन्त्रीलाई पत्र पठाए जसका लेनदेन भएका सबैलाई यात्रा गर्न अनुमति दिइन्छ। पूरा गरीएको र पूर्ण शुल्कहरू श्रम मन्त्रालयलाई भुक्तानी गर्दा यो प्रतिबन्धले उनीहरूलाई भौतिक नोक्सानी पुर्‍याउनेछ। ”

घरेलु श्रमिक कार्यालयहरूको मालिक संघका प्रमुख, अल-राईलाई बयान दिँदै यो कुरा पुष्टि भयो कि फिलिपिन्सका घरेलु कामदारहरूको फाइल कुवेत विदेश मन्त्रालयको हातमा छ र अन्तमा। यो फाईल र यसको समाधान मन्त्रालयले के गर्छ भन्नेमा निर्भर गर्दछ। “फिलिपीनाको भर्खरको ‘हत्या’ पछाडि यो प्रतिबन्ध लगाइएको कुरा उनले औंल्याए। यसका कारण कुवेत र फिलिपिन्सबीच सहमति पत्रमा हस्ताक्षर गर्न ढिलाइ पनि रहेको छ।

कुवैती समाजका लागि मानव अधिकारले यो कुरा पुष्टि गर्‍यो कि कुवेत र फिलिपिन्सबीचको स ha्कट फेरि अवरुद्ध भएको छ किनभने घरेलु कामदारहरूको अधिकारमा सामाजिक चेतनाको अभावले केही रोजगारदाताहरूले लागू स्थानीय कानून, सम्मेलन र कुवेतले अनुमोदन गरेका अन्तर्राष्ट्रिय सम्झौताको उल्लंघन गरेका छन्।

एसोसियसनका बोर्डका अध्यक्ष खालिद अल-हामिदीले अल-राईलाई दिएको बयानमा जोड दिए कि फिलिपिनो मजदूरहरुको समाधान जुन समय-समयमा पप्प हुँदै जान्छ, त्यो समस्या समाधानमा पर्दैन। कूटनीतिक स्रोतको हवालामा अल-अनबा दैनिकले फिलिपिन्स सरकारले लगाएको पछिल्लो प्रतिबन्ध उनको कुवेतका रोजगारदाताहरुका लागी एक विदेशी फिलिपिन्स कामदारको मृत्यु भएको बताएको छ।

स्रोतले यो प्रतिबन्ध घरेलु कामदार, अनुच्छेद २० मा लागू हुने संकेत गर्‍यो, र प्राविधिक र प्रशिक्षित जनशक्तिलाई समावेश गर्दैन। स्रोतहरूले संकेत गरे कि जनवरी भन्दा अगाडि भिसा पाएका मजदुरहरूले अझै फिलीपीन्स छोड्न सक्दछन् र सम्झौताहरू पालना गर्न सक्थे, तर यस मिति पछि अनुबंधित भएकाहरूलाई बाहिर जान दिइने छैन। मजदुरहरूको लागि जो आफ्नो देशमा बिदा खर्च गर्दै छन् र मान्य सम्झौताहरू फिर्ताको हकदार छन्।

स्रोतले थपे कि कुवेतमा रोजगारीका लागि कुनै पूर्वाग्रह छैन र उनीहरूका सम्झौताहरू उनीहरूका प्रायोजकहरूसँग मान्य छन्। कुवेतमा रोजगार सम्झौता समाप्त भएपछि उनीहरू फिलीपीन्स फर्कनुपर्नेछ, जहाँ दूतावासले उनीहरूको करार कागजात नदिने वा कुनै पनि सम्बन्धित लेनदेन पूरा गर्नुहोस्।

हिमाली संचार | हिमाली संसार मिडिया प्रा. लि.
     थप समाचारका लागि हाम्रो वेबसाइट
https://www.HimaliSanchar.com

हिमाली संचार डटकमको युटुब सामाग्री हेर्नुहोस।

नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

प्रतिकृया दिनुहोस्

मकाउमा मगर संघ गठन, अध्यक्षमा शम्सेर थापा

शुक्रवार माघ,०३ मकाउ : मकाउ इन्डियन गार्डन रेष्टुरेण्ट मकाउमा  माघ २ गत्ते माघे सक्राति मनाउन...

विवाहपछि युवतीहरू किन मोटाउछन, कारण यस्तो छ !

काठमाडौं : युवतीहरू विवाहपछि मोटाउँछन। विवाहपछि थुप्रै महिला र पुरुषको तौल तीब्र रुपमा बढ्ने गर्दछ।...

शेयर गरौं आज २०७६ साल माघ ३ गते शुक्रबारको राशीफल

– सन् २०२० जनवरी १७ तारीख नेपाल संवत ११४० मेष – चु, चे, चो, ला,...

चर्चित गायक वसन्त थापाले ल्याए ‘मुखियाको नाति’ [भिडियो सहित]

काठमाडौ ०२, २०७६ माघ : सानो मालिकलाई नचिन्ने सायद कोही पनि थिएनन्। मुखियाका नातिलाई गाउँ...

यूएईमा बस दुर्घट्ना, ६ नेपाली घाइते

यूएई १६, २०२० जनवरी : आबुधाबीमा श्रमिक बोकेको बस दुर्घट्ना हुँदा पाँच जनाको ज्यान गएको छ। यूएईको...

हामीसंग इनस्ट्राग्राममा पनि जोडिनुहोस।