News Portal

 • नेपाल भित्रिने लगभग २ हजार कन्टेनर चाइनाको नाकामा अलपत्र

  हिमाली संचार संवाददाता
  ४९४ पटक

  दुर्गा श्रेष्ठ, सिन्धुपाल्चोक – सिन्धुपालचोक जिल्लाको तातोपानी  नाका अझै बन्द रहेको छ। नेपालको दोस्रो राजश्व उठ्ने नाकाको रुपमा रहेको तातोपानी नाका ठप्प भएको पनि लगभग ५ वर्ष बितेको छ। हाम्रो देश नेपालमा आउने  उपभोग्य तथा बाहिर देश जाने उपभोग्य सामग्रीहरु आयात तथा निर्यात हुन कठिन भइरहेको अवस्था छ।

  व्यवसाय चल्न नसकेको कारण तातोपानी केरुङ नाका अझै खोल्न नसक्नु नै हो। एक साना व्यवसायीले बताए अनुसार तातोपानी नाका धेरै पहल पछि खुलाउनका निमित्त सम्माननीय सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाबाट पहल भएर नाका सञ्चालन भएको औपचारिक घोषणा भएतापनि पहिरो तथा बाढीको कारण भनौं वा अन्य कारणले तातोपानी नाका सञ्चालन भएको कुरा औपचारिक कार्यक्रममा मात्र सिमित भएको छ। 

  यसै कारण साना व्यवसायीहरु समस्यामा परेका छन्। भने नेपालमा तातोपानी  केरुङ नाकाबाट हुने व्यापारहरु ठप्प भएको छ। विशेषगरी साना व्यवसायीहरुलाई  केरुङ तातोपानी नाका बन्द भएपछि समस्या भएको बताउँछन् । यसकालागि राज्य सरकारी पक्षबाटपहल कदमी कम भएको वा पहल नै नगरेको के हो भन्ने बारे अझै स्पष्ट छैन। एक साना व्यवसायी भन्छन् किन खुलाइन छ। 

  तातोपानी नाका देशको आर्थिक विकास र सिन्धुपाल्चोकको तातोपानी नाका हुँदै काम गर्ने साना व्यवसायीहरुको व्यवसाय सञ्चालनकालागि छिटै तातोपानी नाका सञ्चालन हुन आवश्यक छ। एकजना साना व्यवसायी भन्नुहुन्छ ठूला व्यवसायीहरुको अन्त गएर पनि व्यवसाय गर्न सक्छन् हामी तातोपानी नाकामा साना व्यवसाय गरेको यो पनि चौपट हुने अवस्थामा पुगेको बताउँछन्।

  नेपाल भित्रिने लगभग २ हजार कन्टेनर चाइनाको नाकामा अलपत्र २०६७ साल ९ महिना १ गतेदेखि बन्द भएको नाका अझैसम्म खोल्न सकेको छैन। नेपाली व्यापारीले लगानी गरेको गर्मी सिजनको सामान र जाडो सिजनको सामान सामग्रीहरू खरिद गरेर ल्याएको लगभग एक वर्ष बितिसक्दापनि नेपाल सरकारले उक्त कन्टेनर  नेपालतर्फ आउनका लागि कुनै पहल नभएको व्यवसायीहरू बताउँछन्।

  नेपालीहरुको महान पर्व दशै, तिहार, छठ लगायतका पर्वहरुआउँदै गर्दा नेपालमा दैनिक उपभोग्य हुने सामग्रीहरु केरुङ नाका मै रोकिएको व्यवसायीहरू बताउँछन्। सामाग्री त रोकिएको छ नै देशका लागि आउने करोडौं राजस्व र व्यवसायीको खरबौं लगानी डुब्ने खतरा बढेको व्यवसायीहरू बताउँछन् ।यसरी एक वर्ष बितिसक्दापनि सरकारले कुनै पहलकदमी नगरीएको प्रति व्यवसायहरू आक्रोशित बनेका छन्। यसरी अप्ठ्यारोमा रहेको व्यवसायीहरुलाई कहिलेसम्म सम्बोधन गर्ला त सरकारले भन्ने प्रश्न आम व्यवसायिक तथा शेयर कर्ताहरुकोमा चिन्ता बढेको छ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  हेर्नुहोस् आज कात्तिक ४ गते मंगलवारको राशिफल

  वि.सं.२०७७ साल कात्तिक ४ गते मंगलवार || सन २०२० अक्टोबर २० तारिख || नेपाल संवत...

  अवैध क्रसर कारण, नुवाकोटका सिडिओ सरुवा गराउन नेकपाका मेयर र सांसदको डेलिगेशन

  काठमाण्डौ – नुवाकोट जिल्लामा प्रथम श्रेणीको कर्मचारी सहसचिवलाई प्रमुख जिल्ला अधिकारीको रुपमा खटाउने गरिएको थियो। असार...

  पूर्वगोरखा सैनिक बेलायती महारानीको विशेष प्रतिनिधि नियुक्त

  लण्डन – बेलायतको स्थानीय स्तरमा बेलायती महारानीको प्रतिनिधि बन्ने अवसर एक पूर्वगोरखा सैनिकले पाएका छन्। ...

  कालिका कन्ट्रक्सनले कहिले कमसल ईट्टाको प्रयोग, कहिले बिधुत चोरी

  रबिन्द्र बराल/मोरङ – मोरङको रंगेली नगरपालिकाको वडा नम्बर ७  बजार क्षेत्रमा सडकको दायाँबायाँमा ईट्टाको नाली...

  रंगेली अस्पतालले डाक्टर सुधार्न सकेन, डाक्टरहरु पोसाक विना नै आउछन् अस्पताल

  रबिन्द्र बराल/मोरङ – मोरङको रंगेली अस्पतालमा डक्टरको रजाई हुन थालेको छ। स्थानीय सरकारले अस्पताल आफ्नो...

  हामीसंग इनस्ट्राग्राममा जोडिनुहोस।

  नेपाली राष्ट्रिय गीत | सयौं थुगाँ…

  हिमालीसंचार डटकमको युटुबमा जोडिनुहोस।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडीनुहोस।