News Portal

 • नेपाली मजदुर रोकिएको मुद्वा आउदो शुक्रबार मलेसियाको मन्त्रिपरिषद्‍मा छलफल हुने

  समाचार डेस्क
  १७६ पटक

  मलेसिया – मलेसिया सरकारले नेपाल सरकारले कामदार पठाउन रोक लगाएको विषय मन्त्रिपरिषद्मा छलफल गर्ने भएको छ । नेपाल सरकारले कामदार पठाउन रोक लगाएको विषयमा आगामी शुक्रबारको मन्त्रिपरिषद्मा छलफल हुने भएको हो ।

  मलेसियाका मानव संशाधनमन्त्री एम कुलशेगरनले आगामी शुक्रबार बस्ने मन्त्रिपरिषदको बैठकमा नेपाली कामदारको विषयमा छलफल हुने बताएका छन् । उनले छलफलबाट नै रोकिएको नेपाली कामदारको विषयमा आवश्यक निर्णय लिन सकिने बताएका छन्  ।

  कामदार रोकको विषय बैंठकमार्फत समस्या समाधान गरिने र दुवै देशलाई असर नपर्ने गरी सम्मानजनक निर्णय हुने बताएका छन् । मन्त्रिपरिषद्ले लिने निर्णय दुवै देशको लागि हारजितको विषय नहुने उनको भनाइ ।

  ‘मलेसियामा काम गरिरहेका र गर्न चाहने नेपाली कामदारहरुले भोगिरहेको समस्याका बारेमा हामी अवगत छौँ । विदेशी कामदार ल्याउने विभिन्न नामका आउटसोर्ससिङ कम्पनीको विकृतिजन्य कामबाट यो समस्या उब्जिएको हो,’ मंगलबार मलेसियाको संसदमा सांसदले उठाएको प्रश्नको जवाफमा उनले यस्तो जवाफ दिएका हुन् ।

  उनले अहिले नेपाल सरकारले पनि यो विषयमा छानविन गरि रहेको समेत संसदमा जानकारी गराएका थिए । उनका अनुसार मेलेसियामा अहिले कुल तिन लाख ८० हजारको हाराहारीमा विदेशी कामदार रहेका छन् । जसमा नेपाली मात्रै एक लाख ७५ हजारको हाराहारीमा छन् ।

  ‘यदि नेपाली कामदारलाई राक्ने हो भने सेक्युरीटी इन्डष्ट्रिजमा असर पर्ने हो’, उनले भने, ‘त्यो मेलेसियाकालागि खासै ठुलो समस्या हैन् ।’ उनका अनुसार मेलेसियामा कुल एक लाख ३८ हजार सेक्युरीटी गार्ड छन्, त्यसमध्य २४ हजार ५ सयको हाराहारीमा नेपाली कामदार मात्रै छन् ।

  मलेसिया सरकारको कारणले भन्दा पनि नेपाल सरकारले आफ्नो कामदार माथि विभिन्न नामका संस्थाले आर्थिक शोषण गरेको ठहर गर्दै कामदार पठाउन प्रतिबन्द लगाएको छ । अहिले मलेसिया जाने कामदारमाथि भिएलएन नेपाल,माइग्राम,ओएससी,बायोमेट्रिक र आईएससी नामका संस्थाले  प्रति कामदार कर बाहेक १७ हजार ७ सय रुपैयाँ भन्दा बढी रकम लिइरहेका छन् ।

  पाँच संस्थाले ५ अर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी रकम कामदारसँग संकलन गरिरहेका छन्  । मलेसियामा निर्वाचनपछि मोहम्मद महाथिरको सरकार आएपछि श्रम,रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्री गोकर्ण विष्टले यी सबै संस्था खारेज गर्ने निर्णय गरेको थिए । मन्त्री विष्टले गत जेठ २ गते मलेसिया जाने कामदारमा माथि विभिन्न कम्पनीको नाममा आर्थिक शोषण गर्ने कम्पनीको कम्पनीको खारेजी गर्ने निर्णय गरेको थिए ।

  अवैधानिक संस्थाले अबैध रुपमा संकलन गरिरहेको १७ हजार ७ सय रुपैयाँको अन्त्य नभएसँगै कामदार नपाठाउने मन्त्रीको निर्णय थियो । मन्त्रीको निर्णय लगतै नेपाल प्रहरीले पनि अवैध रुपमा रकम असुली गर्ने र कामदारको स्वास्थ्य परीक्षणमा सिन्डिकेट गर्ने ३९ मेडिकल संस्थाको सञ्चालकलाई पक्राउ गरेको थियो । पक्राउ परेका व्यवसायीहरु अहिले अदालतको सामान्य धरौटीमा रिहा भइसकेका छन् । तर, कामदार मलेसिया जाने पाएका छैनन ।

  नेपाली युवाको  पहिलो रोजाइमा  अहिले मलेसिया नै हो । गत आवमा मात्रै १ लाख भन्दा बढी युवा नयाँ रोजगारीको खोजीमा मलेसिया पुगेका थिए । एजेन्सी

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  स्थलगत अध्यन गरेर राहत उपलब्ध गराउने प्रजिअ : बस्नेत

  जाजरकोट – अविरल वर्षातका कारण जाजरकोटमा आएको बाढीर पहिरोमा भएको धनजनको स्थलतल अध्यन गरेर उचित राहत...

  नेकपाका नेता तथा पूर्व एमालेबाट निर्वाचित गाविस अध्यक्ष भण्डारी सहित २७ जना काँग्रेसमा प्रवेश

  फाइल तस्विर प्रेम रौले,बाजुरा – बाजुराको हिमाली गाउँपालिका ५ रुगिनका तत्कालिन नेकपा एमालेका पूर्व गाविस...

  बसन्त थापाको संगीतमा एक तीज गीत गाएपछी गायिका गीता सेन्चुरीले मागिन क्षमा (भिडियो सहित)

  राजु बोहरा–काठमाडौँ । नेपाली तीज गीतहरुमा पुरुष हाबी भएको भन्दै एक गीत भर्खरै सार्बजनिक भएको...

  बिश्वकर्मापुजा नजिकिँदै जाँदा माटाको मुर्ति बनाउने कलाकारहरु ब्यस्त

  भदौ १ शुक्रबार रबिन्द्र बराल  – सिमाबर्ति क्षेत्रमा बसोवास गर्ने कलाकारहरु हस्तकलाका सामाग्री माटाको मुर्ति...

  सिटि अफ ड्रिम मकाउमा कार्यरत नेपालीले गरे मृतक तिमल्सिनाको परीवारलाई २ लाख सहयोग

  कर्ण अधिकारी मकाउ – ७ बर्ष देखि मकाउ ग्यालेक्सी कम्पनीमा कार्यरत रहनु भएका स्थायी घर...