News Portal

 • तिहारका लागि कुमालेहरु दियो घैला बनाउन ब्यस्त

  हिमाली संचार संवाददाता
  ९१ पटक

  रबिन्द्र बराल : हिन्दु धर्मावालाम्वीहरुको महान चाड भर्खर बिजया दशमी सकिएको छ । अर्को ठुलो दोस्रो चाड दिपावली नजिकिंदै छ। तिहारमा विशेष गरेर धनकी देवी लक्ष्मीको आराधना हुने गर्छ भने त्यस दिन माटाको दियाे शुद्ध हुने भएकाले बत्ती बाल्ने चलन समेत रहेको छ । अहिले माेरङकाे सुनवर्सि नगरपालिका ९ स्थित कदमगाछि घर भएका २४ घर परिवारका पंन्डित समुदायका कुमालेहरु हस्तकलाका सामाग्री बनाउन ब्यस्त हुन थालेका छन । उनीहरुले चिम्टाईलाे माटोबाट दियाे, घैला, काेसीया, कुहा, मटकुरी, खुत्रुकेे, हात्ती, ढकना, दलिया लगायतका समाग्रीहरु बनाउन थालेका हुन ।

  ५ बर्ष अगाडि यहि पेसाबाट अाफुहरुलाई मनग्ये अाम्दानी हुने गरेकाे तर अहिले बजारमा विभिन्न किसिमका झिलिमिली इलाेट्राेनिक सामान बजारमा अाएपछि अाफुहरुकाे राेजिराेटि नै गुम्न थालेकाेे र मेहनत अनुसार अाफुहरु लाई थाेरै मात्रै फाईदा हुने गरेको सुरेन पंन्डित बताए । उनले भने पुर्खेउली पेशा भएको हुनाले अाफुहरुले यस लाई जगेर्ना गरेकाे र माटोको काम गर्दे धेरै मेहनत र खर्चिलाे हुने गरेको बताए । माटाेकाे दियाे, घैला लगायत बनाउदा अाफुहरुले माटो, पराल र दाउरा किन्नका लागि बढि खर्च हुने गरेको कुमालेहरु बताउँछन् ।

  माटोको भाडा बनाउदा सुरुमा भाडा बनाई सकेपछि दिन भरि घाममा सुकाउनु पर्ने र २४ घन्टा देखि ७२ घन्टा सम्म अागाेमा पकाउनु पर्ने गरेको बिरेन्द्र पंन्डित ले बताए । उक्त सामग्रीहरु तयारी पारेर बिक्रीवितरण का लागि रंगेली, कर्सिया, दाेहमाना, डाईनिया बजारमा बिक्री गर्ने गरेकाे बताए । उनिहरुले तिहारका लागि बजारमा दियो र घैलाकाे बढि बिक्री हुने गरेको र दियो ६० रुपैयाँ सयकडाका दरले बिक्रीवितरण गर्ने गरेको समेत बताए । उपभोक्तहरुले समेत घर कै माटाेत हाेनि भन्दै सस्तो मुल्यमा खाेजने गरेको बताए ।

  बिष्णु पंडित भन्छन – अहिले अाफुहरु याे पेसा जसाे त्यसाे गरिरहेका छाै तर अहिलेका नयाँ पिडिले भने याे पेसालाई बेवास्ता गरेका कारण याे पेसा नै लाेप भएर जाने भन्दै चिन्तित अबस्थामा रहेका छन । अहिले घरका सबै परिवारहरु दियो र घैला बनाउन ब्यस्त हुन थालेको देख्न सकिन्छ ।

  हामीसंग फेसबुकमा जोडिनुहोस।

   

  हिमाली संचार | हिमाली संसार मिडिया प्रा. लि.
  थप समाचारका लागि हाम्रो वेबसाइट
  https://www.himalisanchar.com

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  तपाईको राशिफल : आज वि.सं.२०७५ साल मंसिर ५ गते बुधबार, इश्वी सन् २०१८ नोभेम्बर २१ तारिख

  ज्योतिष लक्ष्मीप्रसाद बराल ९८४१३५२१६४ मेष – चु, चे, चो, ला, लि, लु, ले, लो, अ...

  मन्त्रीको चाकडी र घुस दिन नसक्ने भन्दै वीरका चिकित्सकले दिए राजीनामा 

  काठमाडौं : वीर अस्पतालका वरिष्ठ न्युरो सर्जन प्रा.डा. ध्रुव अधिकारीले चाकडी र घुस दिन नसक्ने...

  सशस्त्र द्धन्द्धका समयमा गाउँका विवाद मिलाउन तम्सिने प्रचण्ड आफ्ना दुई बुहारी भएको सार्वजनिक गर्न किन डराउछ्न ?

  काठमाडौं : नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ को नैतिकतामाथि प्रश्नचिन्ह खडा...

  रबि लामिछानेले गरे विद्यार्थीको अश्लिल भिडियो बनाएर ब्ल्याकमेल गर्ने प्रोफेसरको पर्दाफास

  काठमाडौं : नेपालका प्रतिष्ठित कलेजहरुमा म्यानेजमेन्ट पढाउँदै आएका भारतीय नागरिक वि.एस. गौतम भनेर चिनिने बोधीसत्व...

  ठगी अभियोगमा जनकपुरबाट दुईजना पक्राउ

  जनकपुर : धनुषामा ठगीको अभियोगमा दुई जनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ। धनुषाको जनकपुरधाम उप महानगरपालिका १ बाट...