News Portal

 • दैलेखमा चेलिवेटी वेचविखन र छाउपडी बिरुद्ध तिज प्रतियोगिता

  हिमाली संचार संवाददाता
  ६३२ पटक

  प्रविन शाही
  दुल्लु : हिन्दु नारीको महान चाड हरीतालिका तिजको अबसरम देशैभरी विभिन्न कार्यक्रम गरीएको छ। सोही क्रममा दैलेख पश्चिम गाउपालीका ठाटिकाँध गाउपालीकामा पनि हरेक बर्ष झैँ यो बर्ष छाउपडी, वालविवाह , चेलीवेटी, वेचविखनका विरुद्ध तीज प्रतियोगिता गरेर कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।

  गाउपालीकाको वडा नँ १ र ६ को सयुक्त आयोजनामा भएको कार्यक्रममा ठाटिकाँध महिला समुह प्रथम, मालीका महीला समुह दोस्रो, प्रगतिशील बालसमूह तेस्रो र लामामेला समुहले शान्तोना स्थान ओगटन सफल भएका थिए ।

  कार्यक्रममा बोल्दै वडा न. १ का वडा अध्यक्ष तथा प्रमुख अतिथी नर्तम बुढाले भन्नुभयो हरेक नारीहरु महिला हिँसा, छाउपडी लगाएतका हरेक कुराहरु न्यूनीकरणमा हरेक महीलाहरु एकताको सुत्रमा बाधिन आबाश्यक छ ।

  अझैपनि महिलाहरु निकै दबाबमा बाचिरहेकाछन अझ भन्नुपर्दा पश्चिकी भागका अझै महिलाहरु निमै तल रहेका छन । यहाको हरेक क्षेत्रमा महिलाको गहन भुमिका न्युन देखिन्छ । महीलाहरुको लागी चेतनामुलक कार्यक्रम आफनो वडाले आगामी दिनमा प्रमुख्ताका साथमा अगाडी बढाउने प्रतिबद्धता जनाउनुभयो । साथै आफनो कला संस्कृतिको जगनार्थ लोक परम्परा सम्बन्धि मौलिक तिजका भावहरु सुन्न पाउदा आजको दिनमा अझै थप महिलाको लागी राम्राराम्रा कार्य गर्न होसला दिएकोमा  निकै खुःसी भएको बताउनुभयो ।

  तेस्तै कार्यक्रमका अध्यक्ष भुमिशुद्धा वि.क.ले भन्नुभयो रातो पहिरन, छड्के तिलहरी, यार्लिङ्ग, बुलाकी, असर्फि लगायतका विभिन्न गहनाहरु अनि उत्साहपूर्ण माहौलमा निरन्तरको नाचगान, समस्त नारी जाति यस धर्ती र सृष्टिकालागि अनुपम वरदान हुन् । नारी सृष्टिका कारक हुन र शक्तिका केन्द्र पनि हुन आजको दिन वैदिक सनातन हिन्दू धर्मावलम्बि नारीहरुले आफ्नो शौभाग्य र परिवारको सु-स्वास्थ्य अनि दिर्घायूकालागि व्रत बस्ने दिन, अविवाहित नारीहरुले आफूले भनेजस्तै वर पाइयोस भनेर भगवानसंग आव्हान गर्ने दिन, आजको दिन मनोकामना पूरा हुने विश्वासको दिन अनि आजको दिन हर्षको दिन् हो ।

  महिलाहरु भनेका घरको प्रतिक मानेता पनि अझै समय अनुरुप परीर्वतन हुन सकिरहेका छैनन । बाल हिँसा जातिय भेदभाव, महिला परीर्वतनशिल हुन सकिरहेका छैनन । सबै हिँसात्मक कार्यहरुर्लाइ न्युन गर्न महिलाहरुमा एकरुप्ता आउनु पर्नैमा जोड दिनुभयो ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  तपाईंको राशिफल :  २०७५ साल  आश्विन ७ गते आइतवार, तदअनुसार सेप्टेम्बर २३,२०१८

  – ज्यो.प. नारायणप्रसाद दुलाल, मेष बुद्धिको उपयोग गर्दा जटिल ठानिएको कार्य सम्पादन हुनेछ । दाम,...

  सप्न उस्का अनि मेरा

  ✍️… तपिकुमार सिँह ठकुरी मेरा सप्नहरू… रूख,बिरुवा घाँसे काल्नारु अनि प्रचण्ड तापले तपिएका मैदाने चिराहरु...

  वामदेव जहाँबाट उम्मेदवार बनेपनि कांग्रेसले हराईदिन्छ : कांग्रेस प्रवक्ता शर्मा

  नेपालगञ्ज – प्रमुख विपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका प्रवक्ता विश्वप्रकाश शर्माले नेकपाका नेता वामदेव गौतमलाई जहाँबाट...

  कुवेती नागरिकको छोराद्वारा नेपाली घरेलु कामदारको छुरी प्रहार गरी हत्या, परिवारलाई संपर्कमा आउन दुताबासको आग्रह

  हरि कृष्ण न्यौपाने कुवेत, २३ सेप्टेम्बर – कुवेतमा घरेलु महिला कामदारको रुपमा रोजगारीका लागि आएकी...

  नेपाली कांग्रेसमा पदाधिकारी बढ्ने, विधान संशोधन मस्यौदामा केके छ ?

  काठमाडौं – नेपाली कांग्रेसको पदाधिकारी बढ्ने भएको छ । विधान मस्यौदा समितिले तयार पारेको प्रारम्भीक...